Noutati :

O multime de localitati dau startul la petrecere, de Paste, in Banat. Calendarul RUGILOR din Timis

23 martie, 2015 - 12:25 PM
Autor: Radu Trifan      
Categorie: CULTURA
3

TIMIS. Odata cu Invierea Domnului, pe intreg cuprinsul Banatului incep sarbatorile dedicate hramului bisericii.

Ruga, asa cum este cunoscuta in tot Banatul, este una dintre cele trei sarbatori importante ale satului banatean, alaturi de Craciun si Paste. Este si prilejul pentru fiecare comunitate religioasa sa se pregateasca de petrecere.

Cu aceasta ocazie, gospodinele se pregatesc cu zile bune inainte si abia asteapta sa le fie casa plina de gosti. In jurul meselor imbelsugate se aduna membrii familiei, dar si prieteni si cunoscuti care vin din tara si chiar din strainatate.

Iata mai jos, calendarul rugilor din Timis in perioada aprilie – iunie 2015:

12 aprilie – Invierea Domnului
– Gataia
– Opatita
– Berecuta
– Sangeorge
– Ghilad (ruga ortodoxa romana)
– Toager
– Giroc
– Jamu Mare
– Hitias
– Stamora Romana
– Sanmihaiu Roman
– Utvin
– Topolovatu Mare
– Sipet
– Cadar

13 aprilie –  a doua zi dupa Sfintele Pasti
– Balint
– Targoviste
– Belint
– Cliciova

17 aprilie – Izvorul Tamaduirii
– Ianova
– Romanesti – hramul Manastirii „Izvorul lui Miron”

19 aprilie – Pastile Mici – Duminica Tomii
– Colonia-Gataia
– Izvin
– Beregsau Mare

23 aprilie – Sfantul Mare Mucenic Gheorghe
– Bazos
– Bara
– Bucovat
– Costeiu
– Calacea
– Murani
– Sanpetru Mare (ruga romaneasca)

1 mai
– Vucova (ruga catolica)

6 mai – Sf. Sava
– Petrovaselo si Stanciova
– Checea (ruga ortodoxa sarba)
– Cralovat – Sf. Gheorghe sarbesc

9 mai
– Cerneteaz

17 mai
– Fibis

21 mai  
Sf. Constantin si Elena
– Dinias (ruga romaneasca)
– Saravale
– Luncanii de Sus – Hramul Manastirii „Acoperamantul Maicii Domnului”
– Sanpetru Mic (ruga ortodoxa romana)
– Varias (ruga ortodoxa sarba)

Inaltarea Domnului
– Ciacova
– Silagiu
– Banloc
– Lucaret
– Gavojdia
– Gherman
– Livezile (ruga sarbeasca)
– Sanmartinu Sarbesc (ruga sarbeasca)
– Sustra

22 mai
– Becicherecu Mic (ruga ortodoxa sarba)
– Cenad (ruga ortodoxa sarba)
– Dinias (ruga sarbeasca)
– Sanpetru Mare (ruga sarbeasca)

31 mai – Pogorarea Sf. Duh – Rusaliile
– Deta
– Recas
– Semlacu Mare
– Partos (ruga ortodoxa)
– Babsa
– Manastire
– Botinesti
– Ohaba Forgaci
– Tes
– Bobda
– Checea (ruga ortodoxa romana)
– Cheveresu Mare (ruga ortodoxa romana)
– Dumbravita (ruga ortodoxa romana)
– Fardea
– Ghiroda
– Giera (ruga sarbeasca)
– Giulvaz
– Gottlob
– Clopodia
– Breazova
– Dejan
– Mosnita Veche
– Nadrag
– Nitchidorf
– Peciu Nou
– Crivina de Sus
– Pischia
– Sacalaz
– Nerau
– Ictar
– Jupani
– Varias (ruga ortodoxa romana)
– Gelu (ruga ortodoxa romana)
– Victor Vlad Delamarina
– Visag

7 iunie – prima duminica de dupa Rusalii
– Cebza

14 iunie
– Batesti

24 iunie
– Cenad (hramul Manastirii Sf. Ioan Botezatorul)

26 iunie
– Cenad (hramul bisericii ortodoxe romane)

29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel
– Petroman
– Temeresti
– Jabar
– Cenad (hramul bisericii greco-catolice)
– Dragsina
– Jdioara
– Curtea
– Dudestii Vechi (ruga ortodoxa)
– Zolt
– Salbagel
– Lovrin
– Cosevita
– Pietroasa
– Colonia Fabricii
– Topolovatu Mic
– Sudrias
– Surducu Mic
– Herendesti

Rating

  • 3comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. Satul belint din data de 12 aprilie a fost sarit!

  2. Beregsau Mic…. 6 mai

  3. Teremia mare si teremia mica nu este postat !!