O alta echipa din Timis se va lupta pentru Cupa Romaniei. Fetele de la Fortuna au ajuns in semifinale

TIMIS. ACS Fortuna Becicherecu Mic s-a calificat in premiera in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a invins-o pe Heniu Prundu Bargaului fara drept de apel cu scorul de 8-0.

Fortuna a dominat in totalitate partida, inca din primele minute construind in jumatatea adversa. Dupa cateva ocazii clare de gol, scorul a fost deschis in minutul 24 de Cristina Sucila, ea finalizand o recentrare de la Ienovan. Deschiderea scorului a trezit apetitul fetelor in alb si rosu, pana la pauza marcand de inca trei ori. Melissa Sodinca a facut 2-0 dupa o pasa venita din partea aceleiasi Bianca Ienovan, tot ea ducand scorul la 3-0 cu un sut de la marginea careului. Dupa alte cateva ocazii, dar si un sut al echipei oaspete retinut de Mihaela Durla, Claudia Bistrian a stabilit scorul primei reprize, 4-0, dupa ce mingea sutata de Alexandra Lunca la ultima faza a lovit bara.

A doua repriza a inceput cum nu se putea mai bine pentru Fortuna, Bianca Ienovan marcand din nou, de data aceasta in poarta goala, dupa o neintelegere in apararea adversa. Dupa doar 6 minute si câteva pase in careu, mingea ajunge la Bistrian care suteaza si marcheaza din nou. In minutul 55, Melissa Sodinca isi trece si ea in cont dubla dupa o centrare a Biancai Ienovan. Scorul final al partidei a fost stabilit de junioara Rebeca Pavel, ea sutand frumos, din intoarcere.

O victorie cu 8-0 categorica si calificare en-fanfare in semifinalele competitiei, acolo unde s-a mai calificat Universitatea Galati, urmand ca ultimele doua echipe ce vor ajunge in careul de asi al competitiei sa se cunoasca miercuri, cand se joaca: Independenta Baia Mare – Universitatea Olimpia Cluj si Fair-PLay Bucuresti – Vasa Femina Odorhei.

Fortuna Becicherecu Mic: Mihaela Durla – Denisa Hategan, Cristina Codrescu (cpt.), Claudia Bistrian (Sabina Scurtu), Larisa Grigore, Bianca Ienovan, Monica Tomesc, Cristina Sucila (Rebeca Pavel), Lidia Suvet, Melissa Sodinca (Florina Abrudan), Alexandra Lunca.

sursa foto: ACS Fortuna Becicherecu Mic