Nu se poate mai rau. Poli Timisoara pierde in ultimele secunde, cu un gol marcat de un fost violet

TIMISOARA. Etapa a III-a din returul sezonului regulat din Liga Nationala de handbal masculin si al doilea joc disputat in 2020 a adus cea mai dureroasa infrangere pentru Poli Timisoara. Violetii au condus in minutul 57 cu 24-23 pe Potaissa Turda, a doua clasata, dar a pierdut in ultimele trei secunde, cand Milos Dragas, care pana in luna ianuarie a jucat in alb-violet, a reusit golul victoriei, 24-25.

Per-total, meciul a fost nebun, cu multe rasturnari de scor si goluri spectaculoase, dar si un handbal de buna calitate. Potaissa a fost prima care s-a desprins, 4-7 si 5-8, dar banatenii au revenit rapid in joc si au terminat prima repriza in avans, 12-11.

In partea secunda, violetii s-au dus la +2, 13-11, dar ardelenii au replicat cu patru goluri la rand pentru 13-15. Elevii lui Pero Milosevic au ramas aproape, mai ales datorita lui Somlea si in minutul 44, tabela din Sala Constantin Jude arata 18-16. Ecartul s-a patrat pana in minutul 51, 21-19. Finalul a fost dramatic, Fenici a primit usor o eliminare cu 7 metri pentru oaspeti in minutul 59, Turda a egalat la 24, iar Poli nu a gasit apoi drumul spre plasa, pe care l-a gasit Dragas, 24-25!

Al doilea esec din 2020 pentru violeti, care etapa viitoare au un meci imposibil, la Dinamo. Somlea, cu 9 goluri, a fost cel mai bun marcator polist.