Nu ii prieste aerul de afara! Informatica Timisoara pierde primul meci al finalei de futsal

TIMISOARA. La fel ca in partidele din sferturi si semifinale, Informatica incepe cu stangul seria partidelor de play-off (sistemul cel mai bun din trei jocuri). Violetii au jucat primul meci al finalei mari la Tg. Mures, cu campioana en-titre, „reusind” insa o prima parte dezamagitoare, care a inclinat si balanta decisiv in vederea stabilii castigatoarei acestui joc.

Gazdele de la City’Us au profitat de greselile banatenilor si au fost multe, reusind sa intre in avantaj la pauza cu scorul de 3-0! Fabio cu un sut plasat din careu, Covaci cu o scarita superba si Stoica pe contraatac au reusit sa inscrie in primele 20 de minute.

„Informaticienii” au inceput mai decisi repriza secunda, si-au creat cateva ocazii, insa Rakic si-a „ingropat” echipa primind al doilea galben, si implicit pe cel rosu. Gazdele au profitat din nou si Raducu a inscris pentru 4-0 din minutul 28, astfel ca problema invingatoarei nu s-a mai pus. Acesta avea sa fie scorul final, in ciuda zbaterilor lui Savio, singurul jucator al vizitatorilor care s-a ridicat la nivelul partidei.

Chiar daca Informatica a pierdut astazi clar, nimic nu este pierdut, iar timisorenii trebuie sa castige urmatoarele doua partide (primul pe 6 iunie) pentru a castiga aurul national.