Nu am reusit surpriza. SCM Timisoara a fost invinsa in semifinalele Cupei Romaniei la baschet

TIMISOARA. Sala Horia Demian din Cluj este duminica si luni gazda sarbatorii baschetului masculin romanesc, iar cele mai bune patru echipe din aceasta competitie se intrec pentru mult doritul trofeu, castigat si de Timisoara in 2010 si 2015. Din pacate pentru gruparea banateana noul „cincinal” nu s-a incheiat din nou cu trofeul, nici macar cu accederea in finala.

Calculul hartiei a fost de aceasta data respectat. In primul meci, campioana CSM Oradea a trecut de Dinamo, insa la capatul a 40 de minute foarte echilibrate, bucurestenii fiind la un pas sa produca surpriza. A urmat apoi meciul vedeta, intre gazda UBT Cluj si SCM Timisoara. Si aici, favorita s-a impus, dupa o partida spectaculosa. Ardelenii castigau insa si fara micul ajutor al arbitrilor intalnirii, care au stiut exact cand sa iasa in fata.

Revenind la desfasurarea partidei, dupa un inceput echilibrat, 10-10, banatenii s-au desprins la 19-14, insa ardelenii au avut apoi un partial de 18-2, castigand primul sfert, 32-21. In secventa a doua, violetii s-au aparat mai bine, dar au gresit nepermis sub panoul advers, iar „sepcile rosii” s-au desprins, 47-31.

Dupa pauza mare, elevii lui Dragan Petricevic au inceput sa isi gaseasca acea cadenta din prima parte a primului sfert si au pus presiune, 55-50. Din pacate, mai mult nu s-a putut. Clujul s-a distantat din nou si s-a impus, poate la un scor care nu a reflectat realitatea din teren cu 88-71.

De la banateni, care s-au descurcat din nou la aruncarile de la distanta, 13 trite, s-au remarcat doar Brown, 19 puncte, 5 recuperari si 5 pase decisive si Komatina, 16 puncte si 4 recuperari. Ardelenii au avut un joc de echipa mai bun si au fost mult mai agresivi sub panouri, 38-27 la recuperari. Kuti, 15 puncte, 4 recuperari si 5 pase decisive a fost ales omul meciului.

Una peste alta, o atmosfera superba, demna de o astfel de competitie, meciuri bune, si doua finaliste care nu degeaba domina prima liga de ani buni, dar din pacate raman acele arbitraje smecheresti…