Nu a fost ziua lor! Jucatorii de la Informatica Timisoara, invinsi la limita la Galati

Se dovedeste ca Galatiul nu este locul preferat de vicecampionii de la Informatica Timisoara. Cu moldovenii, banatenii au avut tot timpul de furca si asa s-a intamplat si marti, in penultima etapa a sezonului regulat de futsal.

Violetii, fara infrangere din etapa a doua (!), mergeau pe Dunare pentru a incerca o victorie care sa ii aduca pe locul doi, in timp ce United avea nevoie neaparata de succes, pentru a ramane prima, cu o etapa de disputat inainte de play-off. A rezultat un meci foarte bun, pe alocuri si spectaculos. Gazdele au jucat mai simplu, in timp ce oaspetii au incercat sa intre cu mingea in poarta.

Desi violetii au inceput mai bine, avand doua ocazii mari prin Thiago si Rakic (bara), Galatiul a marcat printr-un… autogol al lui Andre si printr-o lovitura de la 6 metri, acordata insa eronat, pentru a face 2-0 in minutul 18. Savio a redus din diferenta chiar inainte de pauza si se anunta o repriza a doua incendiara. Si asa a fost, Thiago a egalat imediat, dar Borges a readus amfitrionii in avantaj, dar cu mult noroc, mingea fiind atinsa de doi banateni pana a ajuns in plasa. Andre a egalat din nou, insa Thiago a fost eliminat, iar United a reusit in aceste conditii un gol de trei puncte prin Lascu. Pe final, violetii nu au mai avut luciditatea de a egala si au pierdut pentru a treia oara in actualul sezon.

Nu este insa un capat de lume acest esec, Informatica urmeaza sa fie gazda a Turneului Final 4 din Cupa Romaniei, unde are sanse la trofeu, apoi joaca acasa cu Resita in ultima etapa din sezonul regulat, apoi urmeaza play-off-ul, unde orice este posibil!