Nu a fost usor. SCM Poli Timisoara s-a desprins in ultimul sfert de ora pentru a se impune in fata Fagarasului

TIMISOARA. Prim-divizionara de handbal masculin SCM Poli Timisoara a obtinut o victorie scontata, prima oficiala din 2020, in meciul din etapa a 18-a cu CSM Fagaras, de pe teren propriu. Victoria nu a fost facila, iar ea s-a conturat in ultimul sfert de ora, prospetimea si experienta banatenilor spunandu-si cuvantul, 32-27, dupa 15-15 la pauza.

Prima repriza a fost extrem de echilibrata, cu echipa din judetul Brasov foarte combativa pe linia de 9 metri, si mai mereu in avantaj pe tabela. Fagarasenii au condus in doua randuri si la doua goluri diferenta, banatenii nereusind acest lucru in prima parte, dar la vestiare s-a intrat de la egal la egal, 15-15.

Oaspetii au continuat sa puna presiune si in partea secunda, iar in minutul 43 inca erau in avantaj, 20-21. A fost momentul in care echipa condusa din teren de capitanul Cristi Fenici, care si-a sarbatorit ziua de nastere astazi, a inceput sa arate ca o adevarata echipa, atat in aparare cat si in atac. A urmat un partial de 5-0, pentru 25-21, iar din acel moment lucrurile s-au linistit. Cu Sadoveac revenit dupa accidentare in mare forma, violetii nu s-au mai uitat inapoi si au obtinut o victorie muncita si meritata, in fata unui adversar incomod, care le-a facut viata grea banatenilor.

S-a terminat 32-27 si Poli urca pentru moment pe locul 7, urmand a juca etapa viitoare, in weekend-ul viitor la Focsani.