Nu a fost loc de surprize. Ripensia Timisoara a rezistat o repriza in fata Astrei

TIMISOARA. Ripi putea deveni a doua echipa din Timisoara calificata in optimile Cupei (nu s-a mai intamplat asta din 2013/2014), dupa ce ieri Poli invingea la Craiova pe U 1948. Nu a fost insa sa fie, gruparea ros-galbena platind tribut in primul rand Covidului, care i-a tinut pe banateni departe de dreptunghiul magic timp de doua saptamani.

Asadar, duminica pe arena Electrica, Ripensia a intalnit Astra intr-un meci in care oaspetii, plecau cert favoriti. Prima repriza a fost echilibrata, si chiar daca Astra a deschis scorul rapid prin Montini (minutul 4), Ripensia a reusit sa egaleze prin Sokovic (minutul 22) si sa intre la pauza la egalitate, 1-1.

Partea secunda insa a fost dominata categoric de „astrali”. Fosta campioana si castigatoare a Cupei a stat mult mai bine in teren si a profitat din plin de faptul ca banatenilor le-a lipsit prospetimea fizica. S-a terminat 5-1 pentru echipa din Giurgiu, un scor poate putin cam dur, dar de inteles, atata timp cat trupa timisoareana a facut doar doua antrenamente in ultimele doua saptamani, 19 jucatori ai echipei fiind infectati spre mijlocul acestei luni cu noul coronavirus. In mitanul secund au mai marcat pentru invingatori Radut, Montini, Azulay si Gheorghe.

Ripensia: Dobre – Burdet, Tieranu, Rogac, Fridrich – V. Macritchii (Coulibaly 80′), Al. Neagu (Stoi 64′) – T. Calin (Urvantev 72′) – Al. Popovici, Sokovic (Golda 72′), M. Ene (Vl. Tudorache 64′)
Antrenor: Cosmin Petruescu

Astra: Lazar – Bruno, Graovac, Dima, Radunovic (Riza 82′) – Crepulja (Balaure 77′), R. Moise – Stahl (Merloi 62′), Raduț, Wuthrich (V. Gheorghe 62′) – Montini (Azulay 62′)
Antrenor: Eugen Neagoe

Pentru banateni urmeaza acum meciul din campionat de miercuri, cand pe Electrica vine CS Mioveni.