Nu a fost loc de surpriza. Phoenix Buzias eliminata din Cupa de Chindia. Dumbravita infrunta joi pe UTA

TIMIS. Phoenix Buzias nu a putut trece de Chindia Targoviste, in play-off-ul Cupei Romaniei, gruparea de liga secunda asigurandu-si calificarea in faza grupelor inca de la pauza.

Dambovitenii au deschis scorul dupa un sfert de ora de joc prin Catalin Golofca, care a trimis in poarta, nemarcat, din marginea careului de 6 metri, dupa o centrare venita din partea dreapta de la Serban.

Cinci minute mai tarziu, acelasi Serban a primit balonul in careul de 16 metri timisean, a patruns si a centrat pentru Bogaciuc, care a trimis in plasa. 2-0 a fost si scorul pauzei.

In partea a doua, formatia de liga secunda nu a mai fortat, in timp ce timisenii, desi au avut ocazii, nu au reusit sa puncteze. In penultimul minut de joc Bogaciuc a recuperat o minge la centrul terenului, a patruns pana in marginea careului, i-a trimis lui Serban, iar acesta, dupa un dribling, a trimis in plasa portii Buziasului si a stabilit scorul final, 3-0, si a trimis Chindia in grupele Cupei Romaniei. La meci au asistat si fani ai Chindiei, veniti de la Targoviste, care la un moment dat au strigat si numele fostului antrenor al echipei, Dragos Militaru.

Timisul a mai ramas cu o singura reprezentanta in Cupa Romaniei, CSC Dumbravita, care va juca joi ultimul meci al acesti faze a intrecerii, la Arad, cu UTA. Dumbravitenii sunt constienti de forta adversarului, care luni seara au invins liderul din Liga 1, FCSB.

Indiferent de rezultatul meciului de aseara (n.r. luni seara), era clar ca ne asteapta un joc foarte dificil, mai ales ca jucam si pe terenul adversarului, unul de prima liga. Cu atat mai mult, prin prisma rezultatului cu FCSB si a jocului practicat, pentru ca am urmarit meciul si chiar au jucat foarte bine, sunt convins ca au un moral foarte bun pentru meciul cu noi…E foarte greu pentru noi sa repetam parcursul de anul trecut. Am vazut ca pun pret pe Cupa Romaniei si ei, am vazut declaratiile domnului Rednic, Cupa e al doilea obiectiv al lor si cred ca vor juca cu foarte multi dintre titulari, cu echipa buna. Pe noi ne motiveaza acest lucru, dar trebuie sa fim realisti si sa spunem ca avem sanse foarte mici. În plus, noi avem un meci foarte dificil duminica, la Mioveni. Am mai spus-o, am încercat în precedenta saptamana cand am avut meci de Cupa sa jucam cam cu aceiasi jucatori si nu ne-a iesit. Am facut un meci foarte bun cu Ghiroda, dar din pacate, dupa 3 zile, la Resita, am avut mult de suferit, mai ales în repriza a doua. Nu cred ca, în momentul de fata, putem duce doua meciuri la intensitate mare într-un interval de trei-patru zile. Ca strategie pentru saptamana aceasta, probabil ca vom juca cu doua formule diferite, adica o echipa va juca cu UTA si o alta la Mioveni. Mi-as dori sa pot sa spun ca jucam cu cea mai buna echipa, dar asta ar însemna ca probabil am avea probleme mari la Mioveni„, spune inaintea partidei antrenorul timisean, Cosmin Stan.