Nu a facut fata ritmului Potaissei. SCM Poli Timisoara pierde la Turda

SCM Poli Timisoara a inceput cu stangul returul sezonului regulat din Liga Zimbrilor la handbal masculin. Potaissa Turda si-a adjudecat avantajul terenului propriu, impunandu-se cu 25-22, dupa ce la pauza exista acelasi ecart de trei goluri, 14-11.

Gazdele au condus aproape tot meciul, avand o mai mare inspiratie in atac. In prima parte scorul a fost mai strans, chiar si cu timisorenii la conducere, e adevarat pentru putin timp. La reluare, ardelenii si-au creat un avantaj, pe care si l-au conservat in cele din urma in ciuda faptului ca violetii au redus diferenta la trei ”lungimi”.

Pe final de meci, in ultimele 10 minute, au fost trimisi pe teren si tinerii lotului timisorean, pentru ca experimentatii sa fie menajati in vedera intalnirii de Cupa Romaniei de sambata la Minaur Baia Mare.

Marcatorii Politehnicii Timisoara in întalnirea de fata au fost Sadoveac 6, Fenici 3, Marjanovic 3, Milosevic 2, Sania 2, Irimescu 1, Cimpan 1, Orbovic 1, Trif 1, Neamtu 1, Furak 1. La Potaissa, principalii marcatori au fost Ghita cu 6 goluri, Rotaru cu 5 si Szoke cu 5.

Poli a ajuns pe locul 6, desi mult timp a fost pe podium, iar acum mai poate pierde inca o pozitie, deoarece Dinamo are doua jocuri mai putin disputate. De cealalta parte, Turda a urcat pe locul 4.