Nimic nou sub soare! HC Poli Timisoara pierde la Odorhei, la primul meci al noului antrenor

Ca de obicei, handbalistii lui Poli au alternat momentele bune cu cele slabe, dar tot ca de obicei, finalul de joc a fost din nou calcaiul lui Ahile. Odorhei s-a impus cu 29-26 la capatul unui meci echilibrat si ramene singura echipa din Liga Nationala, neinvinsa pe teren propriu.

Partida a fost echilibrata si chiar daca gazdele au plecat mai bine, 8-5, alb-violetii, care au evoluat la primul joc sub comanda muntenegreanului Pero Milosevic au intors scorul, 13-11 si 15-13, ca la pauza sa se intree la egalitate, 16-16. Echilibrul s-a mentinut pana in ultimele 10 minute, cand amfitrionii, pregatiti de timisoreanul Vald Caba s-au desprins la 26-22 si au incheiat disputa la 29-26. Odorheiul se bate in acest an la titlu, iar Timisoara va lupta pana la urma pentru evitarea retrogradarii, desi altele erau planurile conducerii la inceputul sezonului.

Marcatori
Odorhei: Mihalcea 7 goluri, Rusia 5, Kuzmanoski 5, Szasz 4, Onyejekwe 4, Majnov 2, Stoilov 1, Ramba 1
Poli: Fenici 5 goluri, Timofte 5, Grigoras 4, Chikovani 4, Kaftin 4, Irimescu 2, Leordean 1, Ciubotariu 1

Autor: Daniel Neacsu