Nimic nou pe frontul de vest. Timisoara pierde din nou la baschet, de aceasta data cu Steaua

TIMISOARA. Chiar si in conditiile in care a avut o banca extrem de scurta, si doar cu trei jucatori care efectiv au jucat baschet, BC SCM Timisoara a avut meciul in mana in partida cu Steaua CSM Bucuresti. Pacat de finalul ratat, altfel Timisoara putea obtine o victorie meritata. Insa in cele din urma oaspetii s-au impus 84-80.

Primul sfert a aratat o echipa a Timisoarei extrem de capabila, care a marcat cu usurinta din orice pozitie. A fost 25-13 dupa 10 minute, dar oaspetii au intrat in joc in sfertul secund si au strans de scor, 45-41, la pauza mare. Sfertul 3 a fost slab de ambele parti, dar ecartul de patru puncte a ramas, 59-55. Vizitatorii au inceput mai bine ultima perioada de joc si au intrat in avantaj. Gazdele au pierdut din energie, dar au ramas in joc pana in ultimele secunde. Totusi, Steaua a fost mai atenta si a obtinut victoria, ramanand in lupta pentru locul 2 in Top 6, in timp ce Timisoara, doar doua victorii in 9 partide in aceasta parte de campionat se va lupta pentru locul 5, in ultima etapa la Pitesti.

Adrian Diaz a reusit 26 de puncte si 9 recuperari pentru gazde, 26 de puncte reusind si Jeremic, in timp ce Komatina a pus pe tabela 16 puncte. De cealalta parte, Runkauskas a adunat 32 de puncte pentru invingatori, in timp ce Falker a reusit un double-double, cu 12 puncte si 13 recuperari.