Nimic nou pe frontul de Vest. ASU Politehnica Timisoara, din nou fara gol marcat si face egal in derbiul Banatului

TIMISOARA. Etapa a VIII-a din liga secunda a insemnat si un prim derby banatean. ASU Politehnica a primit pe teren propriu replica banatenilor de munte, CSM Resita. Gazdele erau in criza de puncte, in timp ce oaspetii au inceput mai bine campionatul. Cele doua echipe se cunosteau bine, intalnindu-se inainte de debutul sezonului la Timisoara, 1-1, apoi in Cupa Romaniei in Valea Domanului, 1-0 pentru Resita.

Poli, care nu a mai marcat din etapa a doua, a inceput mai bine, avand o posesie mai buna si cateva ocazii, prin Ignea, Dros, Axente sau Manea, in timp ce resitenii au fost destul de timizi, insa la pauza s-a intrat cu 0-0.

In partea secunda, violetii au fortat, dar Mera, Chereches, Axente, Manea nu au fost precisi la finalizare, dar nici resitenii nu au profitat de ocaziile lor, Coman ratatnd cea mai mare sansa. Politehnica a atact pana in ultimul minut, dar este clar, ceva nu merge in atac, iar partida s-a terminat asa cum a inceput, 0-0.

Politehnica a marcat o singura data in acest campionat, are 6 puncte si se afla pe locul 17, retrogradabil, in timp ce Resita a facut 9 puncte si a urcat pe locul 11.