Nici prea – prea, nici foarte – foarte! ACS Poli Timisoara vine cu un punct de la Cluj, desi putea mai mult

TIMISOARA. Penultimul joc al etapei a 19-a, a programat in Gruia, un duel intre doua echipe ce au plecat la drum cu penalizari. CFR a facut insa un sezon excelent si si-a depasit conditia, si are chiar sanse sa intre in play-off, in timp ce ACS Poli a facut tot ce s-a putut in conditiile date, alternand esecuri previzibile cu victorii extraordinare. Cel putin acest punct de vedere, meciul din Ardeal se anunta interesant, si asa a fost.

Pe un teren jumatate inghetat si jumatate „verde”, cele doua echipe au artat un fotbal bun. Gazdele au avut primele ocazii prin Cristi Bud, insa si oaspetii au fost periculosi prin Barbut si Straut. Mai mult, dupa un corner al banatenilor in minutul 35, Draghici, pe faza reuseste sa deschida scorul, si tot el finalizeaza ca un mare atacat o alta sansa in minutul 41, astfel ca ACS Poli conducea inaintea pauzei cu 2-0! CFR a replicat rapid, Artean a facut un hent involuntar de 11 metri, iar Nascimento a stabilit scorul pauzei, 1-2.

Imediat in partea secunda, arbitrul Andrei Chivulete a jucat rolul de Mos Niculae pentru gazde, acordand un nou penalty, de aceasta data extrem de usor, la un presupus fault facut de Bogdan Strut, transformat de acelasi Nascimento, 2-2.

CITESTE SI: O statuie de jumatate de milion de euro, in zestrea Timisoarei! Unde s-ar putea inalta, explica intr-un interviu Vasile Sopon, presedintele Asociatiei Eugeniu de Savoya

Pana la final, echipele s-au anulat reciproc, iar in afara unui joc destul de alert, s-a inregistrat doar cate o ocazie de fiecare parte, Bud, respectiv Seroni. ACS Poli pierde din nou victoria in fata Clujului, dupa ce si in tur conducea cu 1-0 si s-a incheiat 1-1.

ACS Poli Timisoara: Straton – Straut, Scutaru, Bocsan, Seroni, Artean, Poparadu, Barbut (90, Popovici), Croitoru (80, carstocea), Doman (83, Vadrariu), Draghici.