Nici o sansa pentru CH Poli in fata campioanei. Timisorenii au cedat, 24-34, in fata celor de la HCM Constanta

Trupa lui Constantin Stefan, aflata oricum intr-un moment dificil din punct de vedere al rezultatelor a abordat meciul cu campionii si cu serioase probleme de lot.
Veniti dupa un esec in fata penultimei clasate, alb-violetii au inceput totusi curajos meciul cu HCM Constanta. Elevii lui Constantin Stefan au speculat lipsa de concentrare a campionilor si au reusit sa se distanteze la o diferenta de 3 goluri pana in minutul 9(5-2), diferenta pe care aveau sa o mentina pana aproape de jumatatea primei reprize(7-4, min.14).
A urmat insa revenirea in forta a contantenilor,  15 minute in care campioana a bifat 13 reusite iar timisorenii nu au reusit sa mai marcheze nici un gol, astfel ca in minutul 29 tabela arata scorul de 7-17. Capitanul Timofte a reusit sa mai puna totusi un gol in contul banatenilor inainte de a pleca la vestiare, iar la pauza s-a iesit la scorul de 8-18.
In debutul partii secunde ecartul s-a marit la 12 puncte in favoarea campionilor. Trupa lui Constantin Stefan a reusit sa reduca la un moment dat diferenta pana la 8 lungimi(16-24), insa in final campioana s-a impus cu zece goluri avans(24-34).
”Am jucat cu campioana Romaniei, cu echipa care e campioana de multi ani. Cred ca se putea si mai mult, dar am fost un pic crispati. Insa trebuie sa invatam din aceste meciuri. Nu putem sa emitem pretentii de la un meci cu HCM Constanta, dar cel putin in primele 15 minute am jucat de la egal la egal cu ei iar repriza a doua, chiar daca ei au schimbat echipa, am reusit sa o incheiem la egalitate”, a spus antrenorul Constantin Stefan.
Andrei Lela a fost cel mai bun marcator al Politehnicii cu 7 goluri, urmat de Kaftin(5 goluri), Petkovic( 4), Daninfeld (3), Timofte (2), Mrakic(2) si Arseni (1).
Pentru HCM Constanta, cele mai multe puncte le-au inscris Criciotoiu si Csepreghi, cate 5.