Nici de data aceasta. Politehnica Timisoara, egal acasa cu Selimbar

TIMISOARA. Etapa a 13-a nu a adus mult dorita descatusare pentru Poli. Divizionara secunda alb-violeta a incheiat la egalitate, 1-1, partida disputata pe teren propriu cu CS 1599 Selimbar.

Fata de partidele anterioare din campionat, jucate cu antrenorul Nicolae Croitoru pe banca, Slobozia, Ripensia, Dej, Poli a jucat ceva, a atacat mai mult, si-a creat ocazii, dar a pacatuit la finalizare. De cealalta parte, echipa nou-promovata din judetul Sibiu a venit sa isi vanda scump pielea si a facut un meci bun.

Prima repriza a fost de buna calitate, 1-1 la bare, multe ocazii de ambele parti, Poli a dominat categoric la… cornere, dar la vestiare s-a intrat cu scorul de 0-0. In partea secunda, la o faza in care Doru Andrei a simulat un fault, oaspetii au scapat pe contraatac, si la o faza suspecta de ofsaid, Sofran a gafat impardonabil si a facut un cadou nesperat, pasa excelenta pentrru adversar, iar Cirstean a spus multumesc, 0-1 minutul 48. Poli a avut reactie si la cea mai cursiva actiune, pase scurte din prima, Ignea a fost faultat in careu si tot el a transformat pentru 1-1, minutul 51.

Gruparea banateana nu s-a multumit cu egalul si a atacat in valuri, dar Ursu, Scutaru, Mera (bara), Zaluschi, Ignea nu au gasit golul mult dorit. S-a terminat 1-1, un rezultat dezamagitor care da fiori reci suporterilor banateni, care categoric merita mai mult de la favoriti.

Poli Timisoara: Paduraru – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – R. Lazar, Ignea – Denis Radu (Zaluschi 58′), Oct. Ursu, D. Andrei – Gerbi (Birnoi 58′).