Noutati :

#nevedemlatimisoara: Cel mai ambitios eveniment dedicat artei contemporane din Romania va asteapta la Timisoara din 1 octombrie cu un weekend inaugural de neratat

16 septembrie, 2021 - 04:24 PM
Autor: Daniel Balteanu      
Categorie: CULTURA
0

TIMISOARA. Un eveniment dedicat publicului larg, Bienala va readuce în prim-plan clădiri-emblemă ale orașului și, totodată, va activa spații neconvenționale din Timișoara, cu ajutorul unor parteneri de nădejde și noi colaboratori, care se alătură constelației instituționale a Bienalei.

Expoziția Kasiei Redzisz, How To Be Together / Cum să coabităm, va fi organizată la Muzeul de Transport Public Corneliu Mikloși și va avea câteva extensii la Institutul Francez, Galeria Helios și spațiul public din cartierul Fabric. Expoziția curatoriată de Mihnea Mircan, Landscape in a Convex Mirror / Peisaj în oglindă convexă, va avea loc în clădirea de birouri ISHO, la Pavilionul ISHO și la Centrul Cultural Faber. Seasons End, o expoziție istorică, bazată pe o cercetare curatorială inițiată de Kasia Redzisz și secondată de mai tânăra curatoare Georgia Țidorescu, va fi organizată la sediul Fundației Art Encounters.

Alături de cele două proiecte curatoriale propuse de Mihnea Mircan și Kasia Redzisz, Bienala va include o expoziție invitată care explorează relația dintre arta contemporană și poezie, Aripa secretă /Secret Wing, rezultat al colaborării dintre Maria Rus Bojan și Bogdan Ghiu, organizată de Fundația Triade și Muzeul Național de Artă Timișoara.

Locurile unde se vor desfășura evenimente punctuale ale deschiderii Binenalei includ o serie de parteneri importanți și fideli ai Bienalei: Teatrul Național Mihai Eminescu Timișoara, Casa Tineretului, Galeria Jecza și Fundația Triade.

Artiștii Bienalei Art Encounters 2021 sunt: (* indică lucrările noi, comisionate special pentru Bienala Art Encounters 2021):

How To Be Together / Cum să coabităm

Dobrawa Borkała, Agnieszka Brzeżańska, Flaviu Cacoveanu*, Valko Chobanov*, Daniela & Linda Dostálková, Ndidi Emefiele*, Kitti Gosztola & Bence György Pálinkás, Irena Haiduk*, Haveit*, Mihaela Hudrea*, Anna Hulačová, Suzanne Husky*, Nona Inescu*, Agata Ingarden, Dominika Kowynia, Iva Lulashi, Lala Meredith-Vula, Gizela Mickiewicz*, Hana Miletić, Minitremu*, Małgorzata Mirga-Tas*, Vlad Nancă*, Davinia-Ann Robinson, Selma Selman*, Jura Shust, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Alexandra Sukhareva, Dardan Zhegrova*

Landscape in a Convex Mirror / Peisaj în oglindă convexă

Benjamin Bannan, Rosa Barba, Erik Bünger, Alexander Carver, Traian Cherecheș, Sara Culmann, Dušica Dražić, Sári Ember, Alice Gancevici & Remus Pușcariu*, Fabien Giraud & Raphaël Siboni, Adela Giurgiu, Femke Herregraven, Florence Jung*, Hiwa K, Zsófia Keresztes, Szabolcs KissPál, Gert Jan Kocken, KwieKulik, Oliver Laric, Magdalena Łazarczyk, Gili Mocanu, Jean-Luc Moulène, Robertas Narkus, Miklós Onucsán*, Manuel Pelmuș*, Joanna Piotrowska, Laure Prouvost, Ana Prvački*, Flaviu Rogojan, Daniel Steegmann Mangrané, Saul Steinberg, Hito Steyerl, Remco Torenbosch, Achraf Touloub, Julijonas Urbonas, Lonnie van Brummelen & Siebren de Haan, Jonathan van Doornum, Bernard Voïta, Phillip Warnell

Seasons End

Akademia Ruchu, Jerzy Bereś, Ștefan Bertalan, Włodzimierz Borowski, Collective Actions, Agnes Denes, Jan Dobkowski, Constantin Flondor, Karpo Godina, Wanda Gołkowska, Pavel Ilie, Konrad Jarodzki, Aleksandra Kasuba, Eva Kmentová, Frans Krajcberg, Katalin Ladik, Liliana Lewicka, Ana Lupaș, MAMŰ Group, Albena Mihaylova, Wanda Mihuleac, Teresa Murak, OHO Group, Pécs Workshop, Andrzej Pierzgalski, Maria Pinińska-Bereś, Eugenia Pop, Simona Runcan, Zorka Ságlová, Sigma 1 Group, Rudolf Sikora, lIja Šoškić, Jerzy Treliński, Doru Tulcan, Dimov Vesselin, Jana Želibská, Anna Zemánková, Kazimiera Zimblytė

Aripa secretă / Secret Wing

Lucas Arruda, Vlad Basarab, Ion Bitzan, Kasper Bosmans, Alin Bozbiciu, Marcel Broodthaers, Cornel Brudașcu, James Lee Byars, Sophie Calle, Simion Cernica, Traian Cherecheș, Yahon Chang, René Daniëls, Marlene Dumas, Constantin Flondor, Octav Grigorescu, Johannes Heldén, Peter Jecza, Anselm Kiefer, Sigalit Landau, Gherasim Luca, Lucassen, Ioan Aurel Mureșan, Ioana Nemeș, Iulia Nistor, David Robilliard, Viviane Sassen, Ioan Sbârciu, Katrin Schlegel, Mladen Stilinović, Nora Turato, Ulay

Vizitarea expozițiilor se va face cu respectarea normelor sanitare, în funcție de contextul epidemiologic existent la nivel local.

Program Bienala Art Encounters 2021, OUR OTHER US

1 octombrie – 7 noiembrie 2021

Vineri, 1 octombrie

14:00 – Deschiderea oficială a Bienalei Art Encounters 2021 – OUR OTHER US (ISHO)

15:00-17:00 – Tururi ghidate în expoziții cu artiștii și curatorii invitați

16:00 – Performance Manuel Pelmuș, „Permanent Collection” (cu: Mihai Mihalcea, sound design: Ion Dumitrescu) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

17:00 – Vernisajul expoziției „Aripa secretă” în parteneriat cu Fundația Triade (Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Performance – program colateral: VIDEO + RADIO + LIVE (Casa Artelor)

Sâmbătă, 2 octombrie

10:00 – Brunch & talks cu artiștii, curatorii invitați și mediatorii Contrasens (FABER)

11:00-13:00 – Program pentru copii (6-12 ani): Care-i faza cu arta contemporană? Cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

11:00 – Performance Manuel Pelmuș, „Permanent Collection” (cu: Mihai Mihalcea, sound design: Ion Dumitrescu) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

12:00 – Conferință susținută de Bernard Blistène (Teatrul National „Mihai Eminescu” Timișoara / Sala 2)

14:00 – Workshop comunitar al artistei Suzanne Husky în parteneriat cu BETA – bienala timişoreană de arhitectură (Strada Lunei, Timișoara)

16:00 – Proiecție video și dezbatere, IRWIN (Casa Tineretului / FITT)

18:00 – Performance – Program colateral: VIDEO + RADIO + LIVE (Casa Artelor)

18:00-23:30 – Opening Party – acces pe bază de bilet de intrare (spațiu exterior ISHO)

Duminică, 3 octombrie

11:00-13:00 – Program pentru copii (6-12 ani): Care-i faza cu arta contemporană? Cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Galeria Helios)

11:00 – White Picnic și tur ghidat în expoziția „1 + 2 + 3 + 4 O aniversare, busolă pentru viitor” (Galeria Jecza, Timișoara)

14:00 – Performance Manuel Pelmuș, „Permanent Collection” (cu: Mihai Mihalcea, sound design: Ion Dumitrescu) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

14:00-16:00 – Lectură de poezie în conjuncție cu expoziția „Aripa secretă” – Johannes Heldén și Bogdan Ghiu (Muzeul Național de Artă Timișoara)

17:00 – Lansare de carte (Librăria La Două Bufnițe)

18:00 – Performance – Program colateral: VIDEO + RADIO + LIVE (Casa Artelor)

Marți, 5 octombrie

10:00 – Ziarul ArtSens – la cafea cu Ioana Terheș (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (live pe Facebook)

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Art Debate cu Alex Condrache (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (ISHO Office)

Miercuri, 6 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

Joi, 7 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Artist Walk (tur ghidat de un artist invitat) (ISHO Office)

Vineri, 8 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Chill after work cu Adina Ștefănescu (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (ISHO Office)

Sâmbătă, 9 octombrie

11:00-13:30 – Monotremu/Minitremu:Artă-mă – feluri de a experimenta artele (pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

17:00 – How to Talk Together cu Anna Harsanyi (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (ISHO Office)

Duminică, 10 octombrie

11:00-12:30 – Program pentru copii (6-12 ani): Care-i faza cu arta contemporană? Cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

15:00-17:00 – Tur ghidat specializat pentru adolescenții și tinerii pasionați de artă, cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

17:00 – Dialog Dan Alexe și Mircea Mihăieș (Muzeul Național de Artă Timișoara)

Marți, 12 octombrie

10:00 – Ziarul ArtSens – la cafea cu Ioana Terheș (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (live pe Facebook)

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Art Debate cu Alex Condrache (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

Miercuri, 13 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Cursuri de introducere în arta contemporană cu Maria Orosan-Telea (Fundația Art Encounters)

Joi, 14 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Artist Walk (tur ghidat de un artist invitat) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

Vineri, 15 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Chill after work cu Adina Ștefănescu (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

Noaptea Albă a Galeriilor – Nocturnă expozițională la Fundația Art Encounters, ISHO Office, ISHO Pavilion (expozițiile vor fi deschise până la ora 24:00)

OPEN STUDIOS WEEKEND (atelierele de artist din Timișoara deschise publicului)

Sâmbătă, 16 octombrie

11:00-13:30 – Monotremu/Minitremu:Artă-mă – feluri de a experimenta artele (pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

17:00 – How to Talk Together cu Anna Harsanyi (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

OPEN STUDIOS WEEKEND (atelierele de artist din Timișoara deschise publicului)

Duminică, 17 octombrie

11:00-12:30 – Atelier pentru copii (6-12 ani) cu Gabriela Robeci (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (ISHO Office)

15:00-17:00 – Tur ghidat specializat pentru adolescenții și tinerii pasionați de artă, cu Ioana Terheș (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Institutul Francez, FABER)

11:00 – Tur ghidat al expoziției „Aripa secretă” cu Andrei Jecza (Muzeul Național de Artă Timișoara)

OPEN STUDIOS WEEKEND (atelierele de artist din Timișoara deschise publicului)

Marți, 19 octombrie

10:00 – Ziarul ArtSens – la cafea cu Ioana Terheș (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (live pe Facebook)

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Art Debate cu Alex Condrache (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul Național de Artă Timișoara)

Miercuri, 20 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Cursuri de introducere în arta contemporană cu Maria Orosan-Telea (ISHO Office)

Joi, 21 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

17:00 – Artist Walk (tur ghidat de un artist invitat) (Muzeul Național de Artă Timișoara)

Vineri, 22 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Lansare de carte (Librăria La Două Bufnițe)

18:00 – Chill after work cu Adina Ștefănescu (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (ISHO Pavilion)

Sâmbătă, 23 octombrie

11:00-13:30 – Monotremu/Minitremu:Artă-mă – feluri de a experimenta artele (pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

17:00 – How to Talk Together cu Anna Harsanyi (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul Național de Artă Timișoara)

Duminică, 24 octombrie

11:00-12:30 – Program pentru copii (6-12 ani): Care-i faza cu arta contemporană? Cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

15:00-17:00 – Tur ghidat specializat pentru adolescenții și tinerii pasionați de artă, cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul Național de Artă Timișoara)

Marți, 26 octombrie

10:00 – Ziarul ArtSens – la cafea cu Ioana Terheș (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (live pe Facebook)

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Art Debate cu Alex Condrache (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Fundația Art Encounters)

Miercuri, 27 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Cursuri de introducere în arta contemporană cu Maria Orosan-Telea (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

Joi, 28 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters ((program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Artist Walk (tur ghidat de un artist invitat) (Fundația Art Encounters)

18:00 – Lectură și discuție moderată de Cosmin Ciotloș în cadrul Festivalului Internațional de Literatură de la Timișoara – „Poeți ai generației 80” (Muzeul Național de Artă Timișoara)

Vineri, 29 octombrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Chill after work cu Adina Ștefănescu (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Fundația Art Encounters)

Sâmbătă, 30 octombrie

11:00-13:30 – Monotremu/Minitremu:Artă-mă – feluri de a experimenta artele (pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

16:00 – Lansare de carte (Librăria La Două Bufnițe)

17:00 – How to Talk Together cu Anna Harsanyi (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Fundația Art Encounters)

Duminică, 31 octombrie

11:00-12:30 – Program pentru copii (6-12 ani): Care-i faza cu arta contemporană? Cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

11:00 – Artiști români în expoziție, tur ghidat cu Sorina Jecza (Muzeul Național de Artă Timișoara)

15:00-17:00 – Tur ghidat specializat pentru adolescenții și tinerii pasionați de artă, cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Fundația Art Encounters, ISHO Pavilion)

Marți, 2 noiembrie

10:00 – Ziarul ArtSens – la cafea cu Ioana Terheș (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (live pe Facebook)

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Art Debate cu Alex Condrache (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (Galeria Helios)

Miercuri, 3 noiembrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

17:00 – Cursuri de introducere în arta contemporană cu Maria Orosan-Telea (Muzeul Național de Artă Timișoara)

Joi, 4 noiembrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Artist Walk (tur ghidat de un artist invitat) (ISHO Office)

Vineri, 5 noiembrie

11:00-15:00 – My Art Encounters (program de mediere pentru școli la ISHO Office, Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”, Muzeul Național de Artă Timișoara)

18:00 – Lansare de carte Institutul Prezentului: AFTERWORD. The second life of books. Lansări de carte de artă, artiști timișoreni: catalogul Constantin Flondor (2021), publicația expoziției 24 de argumente (2020) și Diet Sayler, Pentru o structurare aleatorie a spațiului, 2019, ediție în cadrul seriei Parkour

18:00 – Chill after work cu Adina Ștefănescu (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (FABER)

Sâmbătă, 6 noiembrie

10:00-17:00 – Simpozion închidere Bienala Art Encounters 2021. COMUN/ITATE, tactici de a fi împreună, conferință internațională Institutul Prezentului

11:00-13:30 – Monotremu/Minitremu:Artă-mă – feluri de a experimenta artele (pavilionul din curtea Muzeului de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

12:00 – Performance Manuel Pelmuș, „Permanent Collection” (cu: Mihai Mihalcea, sound design: Ion Dumitrescu) (Muzeul de Transport Public „Corneliu Mikloși”)

17:00 – How to Talk Together cu Anna Harsanyi (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (FABER)

18:00 – Curator Talk cu Adrian Notz în cadrul Școlii curatoriale de toamnă organizată împreună cu Centrul Cultural Clujean (FABER)

18:30 – Prezentarea rezultatelor Școlii curatoriale de toamnă (FABER)

19:00 – Closing Party

Duminică, 7 noiembrie

15:00-17:00 – Tur ghidat specializat pentru adolescenții și tinerii pasionați de artă, cu Suzana Dan (în parteneriat cu Asociația Culturală Contrasens) (ISHO Office)

 

Bienala Art Encounters 2021 este organizată de Fundația Art Encounters. Evenimentul se desfășoară sub Înaltul Patronaj al Președintelui României.

Co-organizatori: Primăria Municipiului Timișoara, Consiliul Local Timişoara, Consiliul Judetean Timiș, Fundația TRIADE.

Sponsor principal: Raiffeisen Bank

Co-finanțatori: Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, Administrația Fondului Cultural Național, Mondriaan Fund, Institutul Francez din Paris, Ministerul Culturii, Institutul Cultural Român

Parte din program: TM 2023, Capitală Culturală Europeană

Partener al programului de mediere: Asociația Culturală Contrasens

Partener strategic: Teatrul Național Timișoara

Parteneri: n.b.k., Institutul Polonez din București, Institutul Francez Timișoara, Centrul Cultural German, Muzeul Național de Artă Timișoara, Universitatea de Vest Timișoara, Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest Timișoara, BETA – bienala timișoreană de arhitectură, FITT, La Două Bufnițe, FABER, AMBASADA, UAP Timișoara, Centrul Cultural Clujean, Direcția Județeană pentru Cultură Timiș, STPT, Muzeul de Transport Public Corneliu Mikloși, Muzeul Național de Artă al Lituaniei, Galeria Plan B, Galeria Jecza, Avantpost, Video Radio Live, Institutul Prezentului, Insula 42, Electronic Resistance

Cu sprijinul: ISHO, Regina Maria, Kingdom of the Netherlands, European ArtEast Foundation London, LC Foundation București, Grup Transilvae Cluj / București, MB Art Agency Amsterdam, Thesaurus Wines, illy, Prospero, Melbo Instal, Agasi, Aeroportul Internațional Traian Vuia Timișoara, Saint Gobain, Policolor

Parteneri media: Radio România Cultural, RFI România, The Institute, Zeppelin, Modernism.ro, Revista Arta, Propagarta, StudentFest



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 0comentarii

recomanda prietenilor

loading...