Noutati :

Nesimtire cat un munte de gunoaie la Timisoara. Chiar langa un loc de joaca pentru copii. Foto si video

15 august, 2018 - 11:51 AM
Autor: Redactie      
Categorie: SOCIAL
2

TIMISOARA. La doar 50 de metri de un loc de joaca pentru copii din Timisoara creste zi de zi un munte de gunoaie. Sunt ale unor timisoreni de-o nesimtire crasa care isi arunca deseurile la margine de strada, pentru ca cei 7 ani de-acasa sunt marfa tot mai rara intr-un oras ce candva era ca paharul.

CITESTE SI: Dinozauri si peste 100.000 de piese lego intr-o expozitie inedita in vestul tarii 

Se intampla la intersectia bulevardului Dambovita cu strada Vasile Lupu.

Timisorenii din zona fac apel la Politia Locala, RETIM-ul, desi nu are obligatia sa curete dupa nesimtiti, vine si strange gunoaiele, iar dupa cateva ore muntele de deseuri e la loc.

De lene sa foloseasca pubelele sau dornici sa scape de o cheltuiala cand isi renoveaza apartamentele, tupeistii isi abandoneaza resturile in strada.

De la zi la zi e tot mai rau. La nici 50 de metri e un parc pentru copii. Asa ceva ar trebui adus in atentia primariei si sa fie facute niste filaje, sa dea amenzi la greu. Este lege impotriva acestei nesimtiri, dar o ignoram. Mai un pic si e mai rau ca intr-o tara de rangul al treilea„, spune revoltat pentru opiniatimisoarei.ro un timisorean care sta in zona si care ne-a trimis imaginile, pentru care ii multumim.

Imaginile de mai jos nu mai au nevoie de niciun comentariu!

O alta rampa clandestina de gunoi s-a format in ultimele zile la intersectia strazii Rusu Sirianu cu Vadu Calugareni, chiar in fata intrarii in cimitirul Rusu Sirianu.

Sunt zeci de saci cu resturi de materiale de constructie provenite de la o reamenajare de locuinta facuta de un alt nesimtit locuitor al Timisoarei.

Daca ati fost martorii unui eveniment sau ai unei situatii neobisnuite care ar putea deveni subiect de stire, contactati-ne la [email protected] sau pe contul nostru de Facebook.



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 2comentarii

recomanda prietenilor

loading...

Pareri

  1. Am dat telefon la politia locala indicand un loc unde se depuneau deseuri,dupa toate datele pe care mi le-au cerut ,cel de la capatul firului mi-a cerut si un numar de casa sau bloc,mentionez faptul ca aruncatul deseurilor se desfasura pe str.ardealul din freidorf langa calea ferata unde nu exista case pe dreapta.raspunsul a fost ca nu poate sa imi ia drept credibila reclamatia ca nu pot sa trimita echipaj doar asa de drag.Deci pentru ce naiba sa suni la locala?la cine sa suni? poate la 112?

  2. Cu o panda nerasuflata de 24 de ore in punctele „fierbinti” si amenzi modice de 2000 Lei problema poate fi rezolvata. Prescrierea amenzii poate fi facuta apoi in lant de actiuni de forma:
    – nu amenda, 10 zile raspunzi de curatenia zonei,
    – cel amendat transmite mai departe si numele/adesa celor care incalca regulile.
    Cum cei vizati nu sunt deloc pasnici, totul trebuie facut sub anonimat (reteta din SUA).