Ne batura oltenii. Politehnica Timisoara face o repriza secunda foarte slaba si pierde in Banie

Cel mai echilibrat sezon de liga secunda din ultimii ani a continuat in Banie, cu un meci din etapa a doua din play-off, intre Universitatea Craiova si Politehnica Timisoara. Dupa un meci slab spre foarte slab, gazdele s-au impus cu 1-0.

Este grea viata in play-off, acolo unde Poli incearca sa dea lovitura si sa obtina o calificare istorica in primul esalon… Astazi, banatenii au facut o prima repriza buna, dar a doua foarte slaba si au pierdut in fata unei echipe de batut, Univesitatea Craiova.

Violetii s-au descurcat in partea intai a jocului, chiar daca nu a tras pe poarta a fost mai prezenta in joc si a avut o sansa mare prin Mera. Echipa in alb-albastru a jucat foarte slab si a avut doar doua jumatati de ocazii, dupa doua faze fixe prin Raducanu si Git. 0-0 la pauza, dar asa a fost si pe teren, nimic la nimic.

Partea secunda, mult mai animata ca prima, a inceput cu Craiova mai ofensiva si cu o echipa a Timisoarei cantonata inexplicabil in aparare. Gazdele au primit 11 metri in minutul 59, dupa un presupus hent la Mera, dar Poli a scapat cu fata curata dupa ce Munteanu a tras slab de la punctul cu var. Minutul 70 a adus si singura reusita a jocului. Cioinac a pierdut o minge la mijlocul terenului, inadmisibil pentru un jucator cu experienta lui, Beaten a recuperat, a inaintat si a tras fata sperante sub bara, 1-0.

Poli s-a aruncat in atac, insa doar in ultimele minute. Radunovic si Mera dupa faze fixe au fost foarte aproape de a egala, dar tabela a ramas neschimbata. 1-0 pentru Craiova, iar Poli este ultima in play-off, locul 6.

ASU Politehnica: Hindrich – D. Radu, Mera (cpt.), Scutaru, Popovici – Codrea, Cioinac (Ignea 82′) – Al. Munteanu (Radunovic 77′), Rus (Plazonja 61′), P. Ivanovici (A. Manea 77′) – Axente (Casado 82′).