Ne bat si cluburile comunale. Poli Timisoara pierde si duelul cu Selimbar

Meciul de fotbal dintre Ripensia UVT Timisoara si FC Buzau, contand pentru etapa a 4-a play-out Grupa A Liga 2 pe Stadionul Electrica din Timisoara, sambata 16 aprilie 2021. SEBASTIAN TATARU / MEDIAFAXFOTO

TIMISOARA. Daca antrenorul Nicolae Croitoru vorbea de o datorie fata de cei care sustin proiectul Politehnica inainte de meciul cu Selimbar, iata ca nu s-a platit. Mai mult, datoria a ajuns mult mai mare. Daca sezonul trecut echipa era in play-off cu un lot mult mai subtire, acuma pare condamnata la meciul de baraj pentru mentinere.

Politehnica – Selimbar a fost 1-2, dupa un meci in care „calaretii in rosu” au dominat prima repriza si au marcat atunci cand era mai important, in primul minut si in ultimul, prin Alexandru Ciocalteu cu o bomba de la mare distanta si cu vechea noastra cunostinta, Alex Curtean, reluare superba cu capul. Poli a parut o echipa fara orizont, care a construit cu greu si si-a facut putine sanse de gol, cu gandul poate la acele datorii…

In partea secunda, echipa comunala s-a retras in spate deliberat si a lasat formatia de la oras sa atace. Au fost ocazii, unele mari, dar multa neinspiratie si ghinion. Totusi, tanarul Doru Andrei marca pentru 1-2, atunci si cu putin noroc, minutul 78, dar „remontada” nu s-a mai produs. Mera a avut sansa egalarii in minutul 94, dar si capitanii mai dau gres.

Asadar, 1-2 dupa un meci cu nerv, dar si cu multi nervi, iar Poli se afla intr-o situatie grea. Mai are de jucat 3 partide si are sanse mici sa mai scape de locul de baraj. Lupta va fi doar cu Iasiul, dar molovenii sunt favoriti certi sa scape…

Aveam obiectiv sa castigam acest joc. Era foarte important sa-l castigam, din pacate nu am reusit nici macar un egal. Ceea ce inseamna ca sansele de a evita locul de baraj sunt aproape nule. Cred ca acesta e singurul lucru care conteaza, rezultatul, restul, ce s-a intamplat in teren, cum a fost jocul, cred ca nu mai are nicio importanta. Din pacate am inceput foarte rau jocul, am inceput de la 0-1, am avut o perioada destul de grea pana pe la jumatatea primei reprize, dupa care, in final, am primit iarasi un gol foarte usor si cam asa s-a scris istoria jocului. Sigur, rezultatele sunt ale antrenorului in primul rand, daca echipa nu a reusit sa castige, inseamna ca nu am gasit cele mai bune mijloace si metode sa-i determin sa castige (…) Mi-am exprimat parerea si la conferinta de presa. Noi suntem cei care suntem datori si din pacate am ramas datori in continuare (n.r. referitor la reactia suporterilor la final)„, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii.

Poli Timisoara: Devenish-Meares – Sofran, Mera (cpt.), Bocsan, Pamfile – R. Lazar, Ignea – D. Radu, D. Andrei, O. Ursu – Rogosic. Au mai jucat: Gerbi, Zaluschi, Birnoi, Sintean.

In runda viitoare Poili va juca in deplasare pe terenul Daciei Unirea Braila.