Infrangere pentru Ripensia Timisoara in fata liderului grupei B din play-out.Trei debutanti pentru banateni in Liga 2

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a fost invinsa la limita de FC Buzau, la capatul unei partide cu putine ocazii de poarta si cu trei debuturi in liga secunda pentru formatia timisoreana.

Calin Mada si Iulian Munteanu nu au avut mai multi fotbalisti la dispozitie pentru duelul din runda a IV-a din playout, astfel ca printre titulari si-a facut loc si tanarul Sorin Avramescu, un tanar de numai 17 ani, la prima sa prezenta la nivelul diviziei a II-a.

Buzaul a avut o posesie mai buna insa fara ocazii importante. Golda a avut sansa deschiderii scorului pentru timisoreni in minutul 25, dar a trimis slab din mijlocul careului de 16 metri, iar mingea a fost prinsa de Stoian. Nici Vidrasan nu a avut mai mult noroc un minut mai tarziu. Oaspetii au raspuns prin golgeterul Chica-Rosa, care a sutat din interiorul careului si a fost blocat de portarul Rus. In minutul 35 al intalnirii, Neicutescu a executat foarte bine un corner, mingea a ajuns la Trebotic, uitat de aparatorii timisoreni, iar acesta a trimis in plasa.
S-a intrat cu 1-0 pentru oaspeti la pauza, in ciuda faptului ca avantajul putea fi majorat de Ciobanu, al carui sut a fost blocat de acelasi Rus.

Repriza secunda a continuat pe aceleasi coordonate, cu buzoienii avand o posesie mai buna, iar timisorenii mai atenti in aparare si fara sa permita patrunderi ale adversarilor. In partea a doua pentru formatia timisoreana au mai debutat si Ovidiu Agapie si rares Butnarasu.

S-a incheiat 1-0, iar Ripensia ramane cu 3 puncte luate in acest playout.

Pot sa spun ca in meciul asta ne-am dus de la egal la egal in unele momente cu Gloria Buzau. Am debutat si o sa incercam sa debutam in continuare copii din Academie. mai avem 3 etape, ne vom baza pe aceleasi criterii. O neatentie in aparare ne-a costat un punct, care spun eu ca ar fi fost meritat. Mergem inainte si vom vedea„, a spus la final antrenorul Calin Mada.

Runda viitoare, Ripensia Timisoara joaca in deplasare impotriva Unirii Constanta, grupare care in aceasta etapa s-a impus cu 2-1 pe terenul Astrei.