Ne-a trecut glontul pe la ureche. Politehnica Timisoara invinge chinuit la Odorhei si ramane favorita la castigarea campionatului

TIMISOARA. Dupa 6-0 acasa cu Vasas Odorhei, Politehnica s-a chinuit astazi in penultima etapa a sezonului din play-off, dar s-a impus pana la urma, pe final cu 2-1, si are doua sanse sa castige campionatul, victorie sau egal in meciul cu trofeul pe masa contra detinatoarei titlului, Olimpia Cluj.

La prima vedere meciul parea usor, Odorhei era ultima in play-off si nu de mult a pierdut cu 1-8 la Cluj. Nici un meci nu seamana insa cu altul, iar Mirel Albon a improvizat destul de mult astazi, alegand sa nu joace cu multe titulare.

Totul parea sa mearga conform planului, dupa ce Roxana Mirea a deschis scorul din pasa Lorenei Mihailesc, doar ca lucrurile avea sa se complice, gazdele s-au intrecut pe sine, iar alb-violete au ramas din minutul 40 cu o jucatoare mai putin, Nicol Dinca Vuia fiind eliminata.

In partea a doua amitrioanele au prins curaj si au egalat in minutul 51, prin Maria Ferreira de Machedo. Polistele au atacat apoi in valuri, dar s-a jucat si pe contre, cu ocazii la ambele porti. Din fericire Melissa Sodinca, intrata pe parcurs a reusit sa inscrie pentru 1-2 pe final, in minutul 89 si toate punctele vin la Timisoara.

Totul e bine cand se termina cu bine, iar acum Poli este la doar 90 de minute de titlu! Dar trebuie sa se intreaca pe sine pentru acest lucru.