Nationala ‘mica’ e mare. Romania e in semifinalele Campionatului european. Bilete asigurate si pentru Olimpiada

Nationala sub 21 de ani a Romaniei a incheiat la egalitate, 0-0, meciul cu Franta, din ultima etapa a fazei grupelor Campionatului european gazduit de Italia si San Marino.

Prima parte a intalnirii de la Cesena a fost una echilibrata, cu francezii dominand inceputul de meci, dupa care romanii au revenit in joc si au echilibrat situatia din teren. Tricolorii au avut cele mai clare oportunitati de a inscrie in prima parte, dupa ce Hagi a trimis din lovitura libera pe langa poarta, iar Coman a trimis si el cu capul pe langa buturile „albastrilor”. Tricolorii au cerut penalty dupa ce Cicaldau a cazut in careu in urma unui contact cu unul dintre fundasii francezi, insa arbitrul bulgar a facut semna ca jocul poate continua, fara sa consulte si VAR-ul. S-a intrat la vestiare cu acelasi rezultat cu care a si inceput meciul.

Partea a doua a inceput cu selectionata Frantei la conducerea partidei, iar tricolorii s-au aparat organizat. In minutul 67 a venit si cea mai clara ocazie a nationalei pregatite de Mirel Radoi. Hagi a pasat peste apararea franceza, insa Puscas a facut o preluare prea lunga si portarul cocosilor galici a respins. Trei minute mai tarziu a intrat in teren si timisoreanul Vlad Dragomir.
Cu 10 minute inainte de final Hagi a trimis bine in careu din lovitura libera, insa mingea trimisa cu capul de Rus l-a lovit pe unul din fundasii francezi si a iesit in corner.

Finalul a fost unul linistit, fara ca vreuna dintre echipe sa riste, si s-a incheiat 0-0, rezultat care a calificat atat Romania, cat si Franta in semifinale.

In penultimul act al Euro 2019, tricolorii vor intalni in 27 iunie selectionata Germaniei, in timp ce francezii vor da piept cu Spania.

Un lucru e cert. Indiferent de rezultatul meciului cu Germania, selectionata tarii noastre va juca in 2020 la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

sursa foto: digisport.ro