Napoli – Steaua 1-0 * Steaua a ratat la limita primavara europeana

Steaua nu a reusit sa se califice in primavara europeana, pierzand la Napoli la limita, scor 1-0, meciul in care avea nevoie de doar un egal pentru a se califica. Golul a fost marcat de Cavani in al treilea minut de prelungiri al meciului. Tot in prelungiri a fost eliminat si Cannavaro, dar Steaua n-a mai avut timp la dispozitie sa profite.
De pe locul al doilea al grupei K in Europa League, Steaua avea doua variante pentru meciul din deplasare de la Napoli, ultimul din acest an pentru echipa din Ghencea. Pentru a obtine calificarea in primavara europeana, trupa lui Marius Lacatus avea nevoie ori de victorie, ori de un rezultat de egalitate in fata italienilor, care aveau nevoie neaparat de victorie pentru a lua locul ros-albastrilor.

Aproape de temperatura de inghet, stadionul San Paolo din Napoli n-a fost foarte primitor cu echipa din Romania. In teren, jocul a fost la fel de inghetat ca si aerul de afara, niciuna dintre cele doua combatante nedorind sa-si asume prea multe riscuri.

Prima mare ocazie de gol a intalnirii a venit in minutul 11, cand Cavani a profitat de o greseala a lui Szekely care a lasat o gaura mare in aparare, italianul a patruns si a sutat din marginea careului, insa mingea a trecut peste poarta lui Tatarusanu.

Replica Stelei a venit cu mai multa periculozitate dupa doar patru minute, in urma unui contraatac ucigator al stelistilor, in care Stancu a primit in careu, n-a gasit culoar pentru sut, a lasat mingea pentru Ricardo Gomes, insa sutul acestuia a fost deviat si balonul a ocolit poarta lasata goala de portarul De Sanctis.

A venit apoi o faza periculoasa la cealalta poarta, unde Tatarusanu a avut ceva emotii la sutul surprinzator al lui Hamsik din coltul dreapta al careului. Norocul Stelei a fost ca mingea a trecut pe langa poarta. Tot necadrat a tras si Anghelov, in acelasi minut 18, dupa ce a patruns in viteza si a sutat de la 20 de metri, dar peste poarta.

In a doua jumatate a primei reprize, italienii au intensificat putin ofensiva, Gardos fiind nevoit sa intervina de cateva ori salvator la actiunile de atac ale gazdelor, pentru ca finalul primelor 45 de minute sa apartina Stelei, Romeo Surdu si apoi Geraldo Alves aflandu-se in fata golului. Primul insa nu a ajuns la o centrare excelenta de pe dreapta, pentru ca lovitura de cap a celui de-al doilea sa fie retinuta de portarul lui Napoli.

La pauza meciului nu s-au efectuat schimbari in cele doua echipe, doar atitudinea de joc. Stelistii au iesit parca mult mai rezervati de la vestiare, permitandu-le gazdelor sa atace cu mai multa forta. Cavani a fost aproape sa inscrie in minutul 52, cand a ramas singur in careu cu Tatarusanu dupa o pasa magnifica si o preluare la fel de superba, insa portarul Stelei a reusit pana la urma sa retina din trei incercari.

Au urmat minute prelungite de presing sufocant al gazdelor, timp in care stelistii au fost tinuti in corzi de italieni in propriul careu. Dupa mai mult de sapte minute a reusit trupa lui Lacatus sa iasa din propria jumatate, insa doar pentru cateva secunde, in care a ratat sansa unui contraatac.

La un nou atac al lui Napoli, unul dintre cei mai buni jucatori ai Stelei in acest meci, Florin Gardos, a fost faultat din spate de un adversar, dar arbitrul Pavel Kralovec a lasat avantaj pentru gazde. Stelistul s-a accidentat la acea faza si dupa cateva minute a fost inlocuit cu Bicfalvi.

Spre final, antrenorul Nicolo Frustalupi a dinamitat atacul lui Napoli, echipa italiana avand in teren nu mai putin de patru atacanti. Astfel ca fazele de atac au fost neintrerupte in careul lui Tatarusanu. Portarul Stelei a avut chiar si noroc imens in minutul 84, cand un sut pe contraatac al lui Cavani s-a oprit in bara din stanga lui Tatarusanu.

Jocul s-a mutat rapid la cealalta poarta, unde si Steaua a avut o mare sansa de a transa meciul, insa, dupa ce portarul ratase interventia la centrarea lui Stancu de pe dreapta, sutului lui Surdu s-a oprit in blocaj. Italienii au revenit imediat in atac, la o faza in care a fost randul lui Tatarusanu sa se evidentieze, la un sut surprinzator al lui Dumitru Nicolao din centrul careului.

La finalul celor 90 de minute regulamentare de joc, arbitrul de rezerva a aratat de la margine cinci minute de prelungire, cu toate ca nu se efectuaseraz toate schimbarile, tocmai pentru a prelungi suspansul si a mentine tensiunea. Iar dupa doua minute din cele cinci, Cavani a inscris cu o lovitura de cap in urma unei lovituri de colt.

Tensiunea a scapat de sub control in minutele urmatoare, cand Cannavaro a vazut al doilea galben si a fost eliminat. Tot eliminata a fost si Steaua din Europa League, dupa ce a pierdut la mustata sansa de a prinde primavara europeana.