Minunea nu s-a produs! BC Timisoara a fost invinsa de Oldenburg in penultimul meci din grupa F, a EuroChallenge. Vezi FOTO!

Timisorenii au cedat onorabil in fata liderului grupei. Formatia germana care a castigat clar toate meciurile disputate in aceasta editie a Eurochallenge a spulberat practic si ultimele sanse ale ”leilor” de a merge mai departe in competitia europeana.
BC Timisoara a avut un debut bun de meci. Profitand si de faptul ca jucatorii cu care Oldenburg a inceput partida de la Timisoara au intrat mai greu in joc, alb-violetii au condus 11-0, in minutul 5.  Oaspetii au redus  diferenta la 5 puncte, pana la finele primului sfert (18-13), iar in minutul 12 au preluat conducerea(18-19).
Timisorenii au avut o perioada de cadere in sfertul doi, elevii lui Srdjan Jovanovic nu au reusit sa inscrie nici un punct vreme de aproape 6 minute, ceea ce i-a permis echipei germane sa se distanteze la 8 puncte(20-28, min.18), dar ”leii” au revenit si inainte de pauza, au reusit sa egaleze(32-32).
Echipa banateana a reusit sa conduca pentru un moment in debutul sfertului trei(33-32), insa ratarile timisorenilor le-au permis oasetilor sa se distanteze din nou. Dupa (36-47) in minutul 28, Oldenburg a inceput ultimul sfert cu 8 puncte avans(47-55).  Archie, cu o reusita de doua puncte  si Jovanovici, cu o ”trita” au redus ecartul din nou la trei puncte(53-55, min.32), dar in final Oldengurg s-a impus la 10 puncte diferenta, 76-66.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Bogdan Popescu, fostul jucator al lui Oldenburg, care a marcat 14 puncte, in timp ce Sarovic, Jovanovic si Jelenic au marcat cate 11 puncte fiecare. De la oaspeti, s-au remarcat Paulding cu 15 puncte si Jenkins, cu 14 puncte.