Meciurile cu UTA, speciale, pentru Silviu Balace: ‘Nu o sa uit niciodata primul meci jucat contra aradenilor’

Dupa trei luni de pauza competitionala, jucatorii timisoreni asteapta cu nerabdare prima etapa din retur. Daca in vara, echipa banateana se prezenta la meciul cu UTA, cu un lot abia incropit si fara o pregatire centralizata, acum, alb-negrii abordeaza partida cu aradenii de pe alte pozitii.

Balace si compania au avut parte de un cantonament prelungit in Antaya, au jucat nu mai putin de 12 partide de pregatire in aceasta perioada, iar lotul timisorean a fost completat cu inca trei jucatori: atacantul Mihai Dina, mijlocasul Ovidiu Petre, si portarul Eduard Pap. Cu toate acestea, alb-negrii sunt constienti ca jocul de vineri, de la Arad va fi unul foarte dificil.

”Cu siguranta ca si cei de la UTA se vor motiva, asa cum ne motivam si noi. Stim cu totii ca este un derby si sunt convins ca va fi un meci cu motivatie si cu orgolii. Dar sper ca dupa acest meci sa iesim noi invingatori. Ceea ce va conta foarte mult, pe langa pregatire si valoarea lotului, va fi atitudinea pe care o sa o avem noi vineri”, a spus Silviu Balace, unul dintre capitanii lui ACS Poli.

Balace, debut si redebut pentru Timisoara, cu UTA

Balace este singurul jucator din lotul lui Velcea care a trait meciurile cu UTA si alaturi de fosta echipa a Timisoarei si spune ca, pe langa importanta pe care o are partida de vineri, din punct de vedere al realizarii obiectivului, traditia duelurilor dintre Timisoara si Arad trebuie sa dea o motivatie in plus.

”La meciurile astea esti motivat inainte cu mult timp, e ceva deosebit. Esti motivat nu numai cand intri pe teren, ci si cand stai pe banca, cand mergi la stadion. Te simti asa, ca daca baga cineva un ac in tine, nu intra, atat de incordat esti”, spune Balace. Fundasul stanga a debutat la Poli in 2003, cu o victorie, la Arad, contra celor de la UTA.

”Meciurile cu UTA sunt speciale pentru intreaga Timisoara. Dar pentru mine meciurile acestea a o semnificatie aparte, eu am debutat la Timisoara, chiar intr-un meci cu UTA, in deplasare. Am intrat in acel meci, in a doua repriza, am jucat vreo 30 de minute, dar nu o sa uit niciodata acea partida! A fost splendid, pentru ca atunci mi-am dat seama ce inseamna spiritul Timisoarei. Suporterii care au fost atunci la Arad, tin minte ca au venit si dupa meci, la Timisoara si au facut galerie, la stadion, am cantat impreuna… Pentru mine a fost ceva nou, a fost cu adevarat, superb! Apoi, am mai castigat contra aradenilor si la Timisoara, a fost un 2-0, au marcat Plesan si Mansour…Au fost multe momente frumoase, victoriile acelea nu o sa le uit niciodata! Iar atmosfera nu mai vorbesc”, a rememorat Balace.

Revenit in vara la Timisoara, dupa o pauza de aproape sapte ani, Balace a avut ocazia sa joace si primul meci pentru ACS Poli tot contra aradenilor. ”Parca e un semn, de cate ori revin la Timisoara sa debutez cu UTA… in vara, cand am revenit, sincer nu imi venea sa cred! Se intamplasera in acea saptamana atatea lucruri frumoase pentru mine, incat a fost ca un vis. Sa revin acasa si sa joc exact cu UTA…Eram pe teren si parea incredibil! A fost foarte frumos pentru mine, dar sper ca lucrurile si mai frumoase pentru noi sa inceapa de vineri incolo. Sa avem trei puncte in contul nostru, dupa acest meci, ar fi perfect”, a mai spus Balace.

Apel catre timisoreni

Silviu Balace a marturisit ca pana acum s-a simtit din plin lipsa galeriei la meciurile lui ACS Poli si a facut apel la timisoreni sa vina aproape de echipa, o data cu meciul de la Arad.

”Lipsa suporterilor ne-a apasat mult. E foarte trist, nu stiu daca cineva isi da seama ce simtim noi din teren, cand vedem stadionul asa mare si gol. Fac un apel catre suporteri sa vina cat mai multi langa noi, pentru ca jucam pentru Timisoara si acum chiar avem nevoie de ei, greul chiar de acum incepe pentru noi. Imi doresc sa mai prind o data atmosfera care a fost in trecut, pentru ca publicul te duce, parca iti da aripi, parca nu mai obosesti, esti suta la suta 90 de minute, pana fluiera arbitrul, ai energie in orice moment”, a mai spus Balace.