Meciul dintre Ripensia Timisoara si Timisul II Sag a fost intrerupt in minutul 57! Vezi motivul pentru care s-a oprit jocul! FOTO!

Desi nu s-a jucat pana in minutul 90, meciul  dintre Ripensia si Timisul II Sag a fost omologat cu scorul inregistrat in momentul intreruperii jocului, 11-0 pentru galben-rosii, care s-a distantat astfel la doua puncte de ocupanta locului 2, Millenium Giarmata, in clasamentului seriei.

Prima repriza a meciului dintre Ripensia Timisoara si Timisul II Sag din cadrul etapei cu numarul 10 a Campionatului Municipal s-a desfasurat in conditii normale, desi ceea ce a surprins de la inceput a fost faptul ca oaspetii nu au avut trecut nici un jucator de rezerva pe foaia de joc.
Galben-rosii au deschis scorul in minutul 20, prin Pascaleanu, dupa o pasa a lui Hota. Iar apoi golurile au inceput sa curga la poarta celor de la Sag. Nichitean a marit avanatajul gazdelor, doua minute mai tarziu, dupa ce a fost servit de Navala, iar in minutul 24, Sarca a impins in propria poarta, mingea centrata de acelasi Hota. Pascaleanu si-a mai trecut o data numele pe lista marcatorilor(30′), Boghian a punctat si el, cu un sut de la limita careului(32′), iar Petrisor a stabilit scorul primei reprize la 6-0, cu un sut superb in diagonala din afara careului.
Dupa pauza insa, oaspetii au intrat in teren doar cu 7 oameni, sase jucatori de camp, plus portarul, astfel ca meciul s-a disputat doar in jumatatea de teren a celor de la Sag. Nichitean(46′), Boghian(50′ si 51′), Michi(53′) si Pascaleanu(55′) au dus scorul rapid la 11-0. Totul s-a oprit insa in minutul 57, cand unul din jucatorii de la Timisul II Sag a acuzat o accidentare si a anuntat ca nu mai poate continua meciul. Cum oaspetii au ramas in doar sase jucatori, arbitrul a fost nevoit sa fluiere finalul jocului.
„Asta este, se intampla! Conform regulamentului, daca nu exista sapte jucatori, inclusiv portarul pe teren, jocul se intrerupe. Nu stim de ce au iesit doar cu 7 jucatori dupa pauza, fiecare isi face calculul lui. Nu au avut probabil echipa competitiva pentru astazi si au preferat aceasta solutie, e problema lor, noi nu avem ce sa comentam. Am inteles ca ei au un meci greu in deplasare cu prima echipa, aceasta fiind echipa a II-a a lor, si probabil ca nu au avut suficienti jucatori pentru echipa de Muncipiu, asta ma gandesc ca e explicatia”, a declarat managerul celor de la Ripensia, Radu Suciu.
„Meciul va fi omologat cu scorul inregistrat in momentul intreruperii, adica 11-0 pentru Ripensia. Daca scorul era mai mic de 3-0, atunci partida ar fi fost omologata la 3-0, dar in conditiile date se pastreaza scorul inregistrat pe teren in momentul intreruperii”, a explicat observatorul partidei, Romeo Malac.
Dupa retragerea oaspetilor la vestiare, jucatorii Ripensiei au ramas pe teren si au jucat intre ei. Rezervele si cei care nu au intrat in lot pentru meciul cu Timisul II Sag, contra titularilor.
Pentru noi era bine daca jucam tot meciul, dar nu putem noi sa-i obligam pe adversari sa procedeze cum ne dorim noi. Cei de la Sag au solicitat luni sa jucam aceasta partida joi, dar noi aveam programul facut, aveam marti joc cu Gataia si nu aveam cum sa jucam joi. Mai ales ca jucatorii stiau programul de saptamana trecuta si fiecare isi aranjeaza la servici, la scoala, ca sa poata sa vina, nu aveam cum sa acceptam propunerea lor”, a mai spus Radu Suciu.
Cu cele trei puncte obtinute dupa meciul de vineri, echipa pregatita de Suciu si Olariu urca pe prima pozitie in clasamentul seriei, distantandu-se la doua puncte de ocupanta locului doi, Millenium Giarmata.

Ripensia a evoluat in meciul cu Timisul II Sag in formula : Mercescu – Hota, Uzun, Muresan, Petrisor – Navala, Michi, Păscaleanu, Popa – Nichitean, Boghian.