Meci spectaculos, insa infrangere pentru ACS Poli la Oradea. Formatia timisoreana a incasat din nou patru goluri

TIMISOARA. Meci superb la Oradea intre gazdele de la Luceafarul si ACS Poli Timisoara in runda a patra a ligii secunde de fotbal, insa debut cu stangul pentru Petre Vlatanescu pe banca timisoreana.

Luceafarul a inceput mai bine meciul si dupa o ratare a lui Pop a venit si golul in poarta timisoreana. O centrare de pe dreapta a lui Ludusan a fost trimisa in poarta de Codoban in minutul 11. ACS Poli a raspuns prin ocazia lui Velcota, care a trimis in bara transversala cinci minute mai tarziu. Timisorenii nu au mai avut ocazii demne de luat in seama pana la finalul primei parti, in timp ce Luceafarul a mai ratat alte doua bune oportunitati prin Preoteasa si acelasi Pop.

La pauza, Petre Vlatanescu l-a scos din teren pe Birnoi si l-a trimis pe fotbalistul care a adus victoria cu Ripensia, Denis Golda. La trei minute de la reluare ACS Poli a reusit sa egaleze, dupa ce Dorin Codrea a sutat din voleu de la 16 metri. Mai mult, in minutul 64, banatenii au preluat conducerea pe tabela. Popovici a obtinut o lovitura de la 11 metri, iar golgeterul Draghici a adus-o in avantaj pe Poli.

Bucuria timisoreana a durat doar trei minute. Autorul primului gol oradean, Pop, a patruns prin apararea timisoreana, a centrat in fata portii, si de acolo Ludusan l-a invins pe Contra si a adus egalarea. Dupa alte 10 minute, dupa o lovitura libera de la 30 de metri, timisorenii resping balonul pana la Pop, acesta trage in blocaj, mingea sare la Dulca, iar acesta in invinge pe Mario Contra si o aduce din nou in avantaj pe Luceafarul.
Pe final de meci tot gazdele au fost mai proaspete In minutul 81, Codoban primeste in careu, ii trimite mingea lui Mitrica, iar acesta il invinge pe Contra si stabileste scorul final, 4-2 pentru Luceafarul Oradea.

Astfel ACS Poli primeste pentru a doua oara in 4 runde patru goluri, iar in runda viitoare primeste pe teren propriu vizita celor de la UTA.

ACS Poli: M. Contra – Bocsan, Motreanu, Basic, Podina, Harut, Al. Popovici, D. Codrea, Birnoi, Velcota, Oct. Draghici (cpt.). Au mai jucat Golda si Mrkela.

1. o a doua echipa cu Frumusețea și astepta(PINA CÂND) rusinoasele punte.