Marti cu trei ceasuri rele pentru ACS Poli si Ripensia Timisoara in cantonamentul din Antalya

In decurs de trei ore, Ripi incepand de la 14, si ACS Poli de la 15, cele doua echipe timisorene ce se pregatesc in Antalya, au sustinut partide amicale contra unor echipe de liga secunda din Rusia si Ucraina. Din pacate pentru ele, niciuna dintre gruparile de pe Bega nu au reusit sa scoata rezultat pozitiv.

Ripensia a pierdut cu 4-1 in fata rusilor de la Sibir Novosibirsk, in cel de-al patrulea joc test pe care l-a sustinut in cantonamentul din Antalya. Trupa din liga secunda a Rusiei a inceput mai bine partida, iar dupa primele 25 de minute, conducea deja cu 2-0. Ros-galbenii au redus din diferenta in minutul 33. Calin Toma a centrat dintr-o lovitura libera, iar Adrian Zaluschi a punctat cu o lovitura de cap. Pe finalul primului mitan, cei de la Sibir au refacut diferenta de două goluri. In prima repriza, Andrei Dumiter a ratat doua ocazii mari, din situatie de unu la unu cu portarul advers. Rezultatul final a fost stabilit in partea secunda, cand rusii au reusit sa mai inscrie inca un gol.

Ripensia: Moldovan (‘60, Dobre) – Straut (‘75, A. Popa), Tinc, Hecsko (‘61, Apro), C. Toma – Burdet (‘46, Stoi), Anghelina (‘75, Tieranu) – A. Popa (‘46, Monea), Zaluschi (‘75, Cluci), Dumiter – Badauta (‘56, Chera).

Urmatorul meci al Ripensiei in Antalya se va juca joi, 7 februarie, cand ros-galbenii vor intalni un alt adversar redutabil. In ultima partida din Turcia, elevii lui Alexandru Pelici ii vor infrunta pe sarbii de la Proleter. Echipa din Novi Sad este nou promovata în Super Liga Serbiei, ocupand in clasament locul al 7-lea!

ACS Poli a facut un meci acceptabil in fata primei clasate din liga secunda din Ucraina, Dnipro-1, dar nu a fost insa destul pentru o victorie. Trupa ucraineana, care nu are nimic in comun cu fosta finalista a Ligii Europa, s-a impus cu 1-0, printr-un gol marcat, tarziu, in minutul 85. Banatenii au acuzat arbitrajul, considerand ca ar fi trebuit sa primeasca doua lovituri de pedeapsa, unul pentru un hent, iar altul pentru un fault in prelungiri. Elevii lui Rachita au avut si alte ocazii de gol, dar la fel ca in partida anterioara disputata in Turcia, cu Ruzomberok din prima liga slovaca, nu a reusit sa inscrie. Altfel, gruparea banateana s-a inteles cu belgianul Josais Roulez. Acesta a semnat un contract valabil pana in vara. El este mijlocas dreapta, dar poate juca si mijlocas central, dar si stanga. Jucator de 22 de ani a evoluat doar in Belgia, Lierse fiind cea mai cunoscuta echipa pentru care a evoluat.

Daca ati fost martorii unui eveniment sau ai unei situatii neobisnuite care ar putea deveni subiect de stire, contactati-ne la [email protected] sau pe contul nostru de Facebook