Maria Sitariu, balerina din Timișoara care a ajuns pe scena New York City Ballet la numai 16 ani

TIMIȘOARA. La doar 16 ani, Maria Sitariu, elevă în clasa a X-a la Liceul de Artă „Ion Vidu” din Timișoara, secția Coregrafie, reușește deja performanțe uimitoare pe scene internaționale.

Pasiunea pentru balet a început pe când Maria avea 5 ani, iar prin muncă, disciplină și talent, a reușit să transforme visul unei fetițe într-o carieră artistică promițătoare.

De-a lungul anilor, a obținut numeroase premii și burse de studiu internaționale, fiind remarcată pentru talentul și potențialul său artistic încă de la o vârstă fragedă. A primit burse de pregătire și perfecționare în Elveția, Germania, Italia și Statele Unite ale Americii, participând la cursuri și programe intensive alături de profesori și coregrafi de renume internațional.

În 2019, a participat la finalele mondiale Dance World Cup din Portugalia, unde a obținut locul al II-lea la balet. În 2022, a concurat la Youth America Grand Prix, una dintre cele mai importante și prestigioase competiții de dans din lume, unde s-a clasat pe locul al III-lea la dans contemporan, într-o competiție cu aproximativ 150 de participanți la categoria ei de vârstă.

În 2024, Maria a fost premiată cu locul al III-lea la categoria Balet în cadrul Olimpiadei Naționale de Coregrafie, iar anul acesta, după și mai multă pregătire, a reușit una dintre cele mai importante performanțe din parcursul său artistic. A fost selectată să facă parte din Internațional Contemporary Ensemble X (ICE:X) un program de elită care pregătește tineri dansatori pentru cariere profesionale în marile companii de balet și dans contemporan din lume.

Selecția a avut loc în urma unui workshop organizat la București, la care au participat tineri dansatori din întreaga lume. Deși evenimentul avea forma unui masterclass, acesta a reprezentat în realitate o audiție menită să identifice dansatori capabili să performeze la nivel profesionist, să învețe rapid și să lucreze eficient sub presiune.

Dintre participanțki veniți din Europa, Asia și alte regiuni ale lumii, doar 25 de dansatori au fost selectați pentru programul internațional. Printre aceștia s-a aflat și Maria Sitariu, una dintre puținele reprezentante ale României.

Cu un an înainte, am participat la același masterclass din București și îi spuneam mamei mele că voi munci suficient de mult încât să fiu acceptată anul următor. Când am primit e-mailul de confirmare, am fost extrem de fericită”, povestește tânăra balerină.

În aprilie 2026, Maria a ajuns la New York, unde a participat la două gale organizate de prestigioasă competiție Youth America Grand Prix. Timp de două săptămâni, a repetat zilnic câte 4-6 ore alături de dansatori din întreaga lume.

Momentul culminant a fost apariția sa pe scena New York City Ballet, în cadrul celebrului David H. Koch Theater din Lincoln Center, una dintre cele mai prestigioase scene dedicate dansului la nivel mondial.

Spectacolele s-au desfășurat cu sala plină, în fața a peste 2.500 de spectatori și a unor personalități importante din lumea artei și culturii internaționale.

Maria a interpretat „Into the Hairy”, creație semnată de Sharon Eyal, una dintre cele mai apreciate coregrafe ale dansului contemporan. Producția a fost premiată în acest an cu unul dintre cele mai importante premii internaționale.

Mai mult, după reprezentațiile din New York, Maria a primit încurajări pentru a audia la Juilliard School din New York, una dintre cele mai faimoase instituții de profil din lume.

Parcursul său internațional continuă în această vară cu noi reprezentații programate în Ravenna și Como, Italia, unde va dansa din nou alături de Internațional Contemporary Ensemble fragmente coregrafice din „Into The Hairy” de Sharon Eyal și „Echad Mi Yodeah” de Ohad Naharin, unul dintre cei mai influenți coregrafi contemporani și creatorul unei tehnici revoluționare de dans.

Pentru Maria Sitariu din Timișoara, această performanță înseamnă mult mai mult decât participarea la un spectacol internațional. Este dovada că talentul autentic, susținut de muncă, ambiție și perseverență, poate deschide porțile celor mai importante scene ale lumii.

***

Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected],  pe FB sau pe contul nostru de Instagram!

CITESTE SI: Afli primul tot ceea ce se intampla cu adevarat important in Timisoara si in regiune cu Aplicatia de stiri Opinia Timisoarei. 3 tipuri de alerte te tin mereu conectat la evenimente. Descarca gratuit Aplicatia OT aici!

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.