‘Mansi’ a inceput, ‘Mansi’ a terminat. Ripensia Timisoara, victorie in prelungiri cu Farul

TIMISOARA. I-au inghetat pe final. Alexandru Pelici obtine prima victorie cu Ripensia dupa un meci de totul sau nimic impotriva SSC Farul in ultima etapa a turului ligii secunde la fotbal.

Partida, in mare parte echilibrata a fost rezolvata de Gueye Mansour, care a inscris in minutul 92, in urma unui corner, 1-0.

Jocul a inceput cu gazdele, care au revenit pe Dan Paltinisanu in atac, Mansi marcand, dar golul lui fiind anulat in minutul 2. Apoi, cele doua grupari si-au impartit perioadele de dominare in prima parte, dar fara a inscrie.

Farul a controlat inceputul partii secunde, Paun si Fotescu fiind aproape de a deschide scorul, dar finalul de joc a fost dominat de amfitrioni. Cand nimeni nu se mai astepta, in urma unui corner al lui Calin Toma, Mansour a inscris cu capul si a marcat astfel cel mai important gol pentru Ripi in acest tur de campionat.

Ripensia face 19 puncte, egaleaza Farul si va juca in weekend, tot acasa, cu Braila, un meci in care din nou victoria este obligatorie pentru o iarna deasupra locurilor retrogradabile.

Ripensia: Dobre – Ad. Popa, Straut, Hecsko, C. Toma (cpt.) – Stoi (Burdet 44′), Anghelina, Zaluschi (Badauta 53′), Monea (Al. Popovici 80′) – Dumiter, M. Gueye.