‘Manita’ incasata de CSC Dumbravita in Cupa Romaniei de la campioana CFR Cluj. Accidentare teribila a portarului timisean Miklos

liga2.prosport.ro

TIMIS. CSC Dumbravita a fost invinsa cu 5-0 de campioana CFR Cluj in etapa a II-a din grupele Cupei Romaniei, toate golurile venind insa in partea a doua a jocului.

Prima parte a fost una in care CFR-ul si-a confirmat statutul si a dominat intalnirea de pe propriul stadion, in care a fost considerata insa echipa oaspete. Campionii au avut prima mare ocazie in minutul 6, cand o minge lovita cu capul de capitanul deac a atins transversala si s-a dus peste poarta. Pana la pauza, Brucic si Deac au mai avut ocazii sa inscrie, insa portarii celor doua echipe si-au facut treaba.

In minutul 35 Mistrati il loveste in tampla pe portarul timisean Miklos, iar acesta pica inconstient la pamant. Goalkeeper-ul verzilor a fost preluat de ambulanta si dus la spital, dupa ce a primit ingrijiri la fata locului, in timp ce fotbalistul CFR-ului nu a vazut nici macar un cartonas galben. In locul lui Milos, Cosmin Stan l-a trimis intre buturi pe portarul de rezerva Ciui, iar in cele din urma, la pauza s-a intrat la egalitate, 0-0.

Repriza secunda a fost una de cosmar pentru timiseni. Mai intai Hoban a deschis scorul in minutul 50, dupa ce a patruns in careul Dumbravitei si l-a invins pe Ciui cu un sut in vinclu. Timisenii au continuat sa se apere disciplinat si au si avut ocazia sa egaleze, in minutul 76, cand Pascalau a trimis de la aproximativ 18 metri pe langa bara din stanga lui Balgradean. In ultimele 10 minute timisenii s-au prabusit, iar campionii au mai inscris de alte 4 ori. Mai intai Malele din 10 metri pe Ciui, pentru ca Birligea sa reuseasca un hattrick in nici 5 minute si sa stabileasca scorul final, 5-0.

Asta ma doare cel mai tare, finalul de meci. Cei sapte jucatori ramasi pe teren dintre titulazii de azi au avut foarte putine minute in ultimul timp si era clar ca vor cadea. De aceea am si facut cele patru schimbari in repriza a doua, cand am introdus fotbalisti de baza, care au fost pana acum titulari, tocmai pe aceasta idee, de a incerca sa ducem meciul la bun sfarsit. Din pacate, a fost exact pe dos si am scapat din mana situatia pe final. Dupa ce am jucat si cu Rapid si cu CFR, pot spune ca, totusi, CFR Cluj mi se pare echipa mai puternica si mai experimentata”, a spus dupa meci Cosmin Stan, antrenorul lui CSC Dumbravita.

In ultima etapa din faza grupelor, CSC Dumbravita va juca in 7 decembrie, in deplasare, cu CSM Alexandria.

Pana la acel meci, in weekend, timisenii au o noua deplasare dificila, in runda a XIV-a a ligii secunde, pe terenul lui Dinamo Bucuresti.