Mai strans decat o arata scorul. Baschetbalistele de la SCM Timisoara eliminate din Cupa de campioana din Sfantu Gheorghe

TIMISOARA. Semifinalele au fost capat de linie pentru baschetbalistele banatence in Cupa Romaniei, dar acestea nu au cedat fara lupta. Dupa o victorie mare in sferturi, trupa pregatita de Mihai Codlea nu a mai putut face o surpriza si in semifinale, in fata favoritei principale. Asadar, Sepsi Sfantu Gheorghe a invins pe SCM Timisoara cu scorul de 79-62 (20-24, 24-11, 20-11, 15-16).

Banatencele au inceput bine jocul si au condus surprinzator in primul sfert, dar nu au mai tinut pasul si in perioada urmatoare, cand si gazdelor le-a intrat tot, mai ales din afara careului. Diferenta s-a facut in sfertul 3, in timp ce ultimele minute au fost ehilibrate, dar soarta jocului era deja pecetluita.

Cu 14 trite reusite, foarte multe pentru un meci de baschet feminin, si cu 55 de recuperari, Sepsi care a avut si tribuna de partea ei, s-a impus meritat si va intalni in marea finala SCM Satu Mare.

Banatencele au avut procentaje modeste, dar au luptat pana la final, iar acest turneu ramane unul bun pentru SCM.

Dlesha Lloyd a fost cosghetera partidei cu 31 de puncte. Leeza Burdgess a reusit un double-double pentru oaspete cu 13 puncte si 13 recuperari. Pentru SCM Timisoara au mai inscris: Stoiedin 7 puncte, Ardelean 4 puncte si 8 recuperari, Pop 4 si Brosovszky-Boriga 3 puncte si 9 pase decisive. Adrienne Webb a fost cea mai buna marcatoare a gazdelor cu 26 de puncte (8×3). A urmat-o Ancuta Stoenescu, autoare a 13 puncte (3×3).