Mai greu cu aradenii, dar e bine cand se termina cu bine. Ripensia Timisoara, din victorie in victorie in jocurile de pregatire

TIMISOARA. Ripensia a intalnit marti un adversar de traditie in meciurile de verificare… si nu numai. Daca in vara lui 2020 cele doua echipe au castigat fiecare cate un joc, pe terenul adversarei, Ripi si Soimii Lipova s-au intalnit oficial si in Cupa, unde timisorenii s-au impus (1-0 gol din penalty). Si de aceasta data, Ripi s-a impus, reusita decisiva venind spre final, de la punctul cu var.

Ripensia s-a aflat pe terenul de la Baza 2 a UPT. Dupa doua victorii la scor cu Becicherecu Mic si Periam, 5-1, respectiv 8-1, Ripensia a invins greu o alta echipa din Liga 3, dar din Arad, Chisinau Cris, 4-3, ca apoi sa treaca lejer de colega de esalon, Pandurii Tg. Jiu, 4-0. In jocul disputa marti, trupa in rosu si galben a intalnit o alta echipa din C8, Soimii Lipova, iar partida a fost echilibrata.

Paulevici, timisoreanul de la Lipova a deschis scorul pentru oaspeti, ca pana la pauza Popovici sa egaleze dupa o actiune personala. In minutul 80, Ripi a beneficiat de un 11 metri, transformat de Neagu, care a stabilit astfel si scorul final, 2-1.

5 din 5 pentru Ripi, care ramane pana spre sfarsitul saptamanii la Buzias unde efectueaza pregatirea centralizata de iarna.

Ripensia: Velcea – A. Macritchii, Tieranu, Lalic, Fridrich – V. Macritchii, Coulibaly – Popovici, Ene, Tudorache – Golda. Au mai jucat: Miklos – Lalic, Gladun, Stoi, Calin, Vasluian, Neagu, Piftor, Padurariu, Bain.