Mai dureros nu se poate. ASU Politehnica Timisoara pierde in prelungiri meciul cu Sepsi

Aproape de o performanta istorica, dar nu destul… ASU Politehnica, clubul plecat din Liga 5 a fost la un pas sa elimine astazi o grupare din Liga 1 in 16-imile Cupei Romaniei. Dupa 1-1 la finele celor 120 de minute, gruparea violeta s-a inclinat in fata revelatiei din primul esalon, OSK Sepsi Sf. Gheorghe care a trecut la departajare cu 4-2.

CITESTE SI: Invaluita in fum de gratare si pastrama? In Piata Victoriei din Timisoara se muta Festivalul Vinului. Nicolae Robu: Va fi mai elevat. Hamsia ramane interzisa

Per total a fost un meci echilibrat in care ASU Politehnica s-a ridicat la nivelul adversarului, chiar daca a avut multe rezerve in primul 11. Oaspetii au deschis scorul prin Prosser in minutul 17, iar violetii, au egalat in minutul 43 dupa un eurogol al lui Ignea. Partea secunda s-a jucat mai mult in jumatatea gazdelor, dar chiar si asa violetii si-au creat sanse. La fel ca in prelungiri.

Loteria penaltiurilor a fost de partea covasnenilor, care au inscris de 4 ori, prin Hadnagy, Nouvier, Rus si Draghici, in timp ce violetii au punctat doar prin Banica si Bozian, Coada tragand in transversala, iar Cojocaru in bratele lui Fejer.

Asadar, esec dureros pentru ASU, care trebuie sa se refaca rapid, deoarece sambata are meci in Bucuresti cu faco-getica, fosta prim-divizionara Juventus.

ASU Poli: Murariu – Bilia (cpt.), Nicolescu, Coada, Dr. Cojocaru – Lazea, Vidrasan – Bedea, A. Ignea, I. Plamadă – Velici. Au mai jucat: Ghinescu, Bozian, Banica, Miholca.
Antrenor: Cosmin Petruescu

1. In comentariu de ieri,am susținut calificarea ASU.Aceasta era posibil dacă aveam și noroc.Pacat? sau și o slaba pregătire psihică.