Mai dramatic nu se putea!! Informatica Timisoara pierde la Galati in ultima secunda din prelungiri

TIMISOARA. INCREDIBIL… Au avut meciul in mana, dar l-au pierdut chiar inainte de loviturile de departajare.

Alb-violetii de la Informatica au invins United Galati pe teren propriu doar dupa executarea loviturilor de departajare in primul meci din semifinale si mergeau in Moldova cu avantajul unui 1-0 la general, chiar daca urmatoarele partide se disputau pe malul Dunarii.

United a condus cu 1-0 dupa golul capitanului Cojoc, insa banatenii au replicat imediat cu reusita lui Rakic, iar cu scorul de 1-1 s-a intrat la cabine. In partea a doua, Moldoveanu, de la gazde, a vazut direct cartonas rosu pentru un fault grosolan la Lupu, iar banatenii au profitat de omul in plus, pentru doua minute, iar Savio a facut 2-1 pentru violeti din pasa antrenorului-jucator Lupu. Totusi, pana la urma acelasi Cojoc a egalat cu un sut simplu, profitand si de neatentia lui Koivumaki, iar partida a intrat in prelungiri.

Acolo, Informatica a fost echipa mai buna, dar nu a reusit lovitura decisiva… care a venit de la gazde. Galatenii au inscris in ultima secunda, prin Lascu, acesta marcand din propriul careu, profitand de faptul ca banatenii au atacat la ultima faza cu „portar-inaintas”.

Violetii rateaza sansa calificarii in finala dupa jocul de astazi, iar Galatiul face 1-1 la general. Meciul decisiv pentru calificarea in ultimul act se disputa maine, tot pe malul Dunarii.