Macedonia invinge clar in turul barajului Romania. Un jucator de la Timisoara s-a aflat pe lista marcatorilor

TIMISOARA. Nationala Romaniei a pierdut cu 32-24 (15-10) mansa tur cu Macedonia, in play-off-ul de calificare la Campionatul Mondial masculin din 2019. Partida retur va avea loc la Cluj, in 13 iunie, dar sansele tricolorilor de a reveni la un turneu final dupa o pauză de 8 ani sunt acum foarte mici.

Cu exceptia primelor minute de joc, Romania a fost dominata clar de echipa Macedoniei, care s-a desprins la sase goluri (8-2) inca din minutul 14. La un moment dat, tricolorii a reusit sa reduca din diferenta si sa ajunga la 3-4 goluri in spatele adversarei, dar nu au avut constanta in joc, au gresit multe mingi in atac, iar macedonii, in frunte cu Kiril Lazarov si Kuzmanovski au profitat de fiecare eroare. Dupa 60 de minute, trupa condusa de Xavier Pascual a pierdut la 8 goluri, desi diferenta maxima in meci a fost si de 10 goluri.

Evolutie palida a Romaniei care face ca in retur, tricolorii sa plece la drum cu sanse minime. Timisoareanul Marius Sadoveac, reintors in aceasta vara la Poli, a marcat de doua ori in aceasta partida, la fel ca un fost jucator alb-violet, Demis Grigoras. Racotea a fost golgheterul Romaniei cu 6 reusite, iar cele mai multe goluri in meci le-a reusit Kiril Lazarov – 8.