Luceafarul Oradea – Poli Timisoara 1-0! Poli inregistreaza prima infrangere din Liga II!

Update: Timisoarenii au fost invinsi la ultima faza a meciului de bihoreni. Este al patrulea meci al lui Poli in deplasare in care echipa nu reuseste sa invinga.

Fara victorie in deplasare din etapa inaugurala, elevii lui Valentin Velcea au incercat sa sparga gheata pe terenul unei nou promovate, Luceafarul Oradea. Timisorenii s-au vazut invinsi la ultima faza a meciului de catre bihoreni, spune www.fortavioala.ro

_________________________________________________________________________________________

Alb-violetii trebuie sa castige in aceasta dimineata meciul contra formatiei oradene Luceafarul. Partida pare extrem de simpla pentru jucatorii lui Velcea, daca ne gandim ca de la inceputul campionatului Luceafarul nu a reusit sa stranga decat 8 puncte.

In cazul unei victorii, Timisoara se desprinde la 3 puncte de locul secund, Gloria Bistrita si la 6 puncte de FC Arges.
Arbitrii acestei partide sunt Dan Florin Dreve, Petrica Ionut Campeanu si Monica Rigo (toti din Cluj).

Pana acum, s-au jucat doua meciuri in runda cu numarul 9: Gloria Bistrita-Ariesul Turda 2-1, UTA-Gaz Metan Severin 3-1.

Poli incepe cu urmatoarea echipa: Lepmets, Daruiala, Ilie, Mera, Sepsi, Chis, Gorobsov, Tames, Goga, Axente, Zagrean.

Rezerve: Kirev, Sandu, Dobricean, Curtean, Zaluschi,  Popovici, Patras.
Luceafarul: Miron, Pocian, Bogdan, Svarzcopf, Bundea, Moldovan, Ianc, Achim, Mihut, Letan.

Rezerve: Salajan, Miculescu, Popescu, Andor, Dobrescu, Cura, Blanaru.

A inceput pmeciul!
Minutul 1. Prima ocazie apartine lui Poli: Zagrean profita de ezitarea unui stoper bihorean, dar sutul sau din 8 metri este respins in corner de portarul Miron.

Minutul 5. Joc deschis. Debutul de partida pare promitator pentru spectacolul fotbalistic:nicio echipa nu renunta la ofensiva.

Minutul 10. Ambele echipe practica un joc de nivel ridicat. Ocaziile insa intarzie sa apara.

Minutul 14. Moldovan, accidentat la gazde, este inlocuit cu Popescu.

Minutul 16. Luceafarul este in atac. A beneficiat de nu mai putin de trei cornere pana acum. La al treilea, mingea este reluata cu capul de un atacant bihorean din 6 metri, dar Mera respinge din fata portii.

Minutul 18. Poli a iesit iar la joc! Uriasa ratare a lui Axente! Acesta este gasit perfect de Goga la 10 metri de poarta, dar sutul sau este respins de portarul gazdelor. Cornerul timisorenilor a ramas fara rezultat.

Minutul 20. O noua sansa mare a lui Axente! Patrunde in careu pe partea stanga, profitand de o ezitare a fundasilor oradeni, dar sutul sau loveste plasa laterala. Scorul ramane 0-0.

Minutul 21. Ilie primeste cartonas galben.

Minutul 23. Achim primeste mingea la 15 metri dar sutul sau trece mult peste buturile lui Lepmets.

Minutul 26. Mera primeste cartonas galben. Jucatorul polist a faultat la aproximativ 20 de metri de propria poarta.

Minutul 27. Lovitura libera de la 20 de metri, executata de Ianc, a fost prinsa de Lepmets.

Minutul 29. Svarczkopf primeste cartonas galben.

Minutul 33. Meciul pare ca s-a mai linistit dupa ocaziile celor doua formatii. Jucatorii se lupta la mijlocul terenului.

Minutul 35. Goga primeste cartonas galben.

Minutul 39. Nici jucatorii gazda nu scapa de avertismente. Luput primeste si el cartonas galben.

Minutul 41. Tames paseaza bine pentru Goga, insa acesta se incurca in careul oradean si rateaza o sansa ce putea fi frctificata de jucatorii timisoreni.

Minutul 43. Svarczkopf isi incearca norocul cu un sut de la 25 de metri, dar loveste foarte slab mingea. Balonul trece la mare distanta de poarta.

Minutul 44. Lovitura libera de la 18 metri pentru Poli. Executa Goga. Acesta seteasa insa slab, in zid si o alta ocazie este irosita.

Pauza. Luceafarul Oradea – Poli Timisoara 0-0.

A inceput repriza a doua.

Minutul 46. La fel ca la inceputul meciului, Poli a inceput in forta. Timisorenii au beneficiat de un corner, iar cei de la Luceafarul au rezolvat cu greu situatia din fata portii aparate de Miron.

Minutul 50. Tames executa o lovitura libera de la 18 metri, insa zidul deviaza sutul in corner. Lovitura de colt creeaza panica in careul mic al gazdelor, dar arbitrul acorda fault in atac.

Minutul 55. Gazdele nu renunta si au cea mai mare ocazie de pana acum: balonul a ajuns la 10 metri la Svarczkopf care incearca in lob peste Lepmets, dar mingea trece peste poarta.

Minutul 60. Meci extrem de disputat, mult ai greu decat credeau timisorenii. Poli vine dupa trei remize consecutive in deplasare si spera la o victorie in mediul de la Oradea.

Minutul 64. Timisoara ramana in 10! Goga este eliminat, primind al doilea galben pentru hent.

Minutul 69. Velcrea reactioneaza imediat. Schimbare la Poli. Iese Zagrean, intra Patras.

Minutul 70. Letan primeste cartonas galben.

Minutul 74. Ploua cu galbene la Bihor: Mihut primeste si cartonas galben.

Minutul 76. Dubla schimbare. Iese Ianc, intra Blanaru, la Luceafarul. La Poli, Popovici il inlocuieste pe Axente.

Minutul 79. Antrenorul banatenilor mai face o schimbare: iese Tames, intra Curtean.

Minutul 82. Gazdele incep sa puna stapanire pe joc.

Minutul 83. Bundea executa in zid o lovitura libera de la 20 de metri. Poli scapa cu fata curata.

Minutul 84. Bogdan primeste avertisment.

Minutul 85. La gazde, Andor intra in locul lui Svarczkopf.

Minutul 87. Poli Timisoara se apara, in timp ce Luceafarul forteaza o victorie pe care simt ca o pot obtine in finalul meciului.

Minutul 90+2. Meciul se apropie de final. Daruiala primeste si el cartonas galben.

Minutul 90+3. Gol! Luput marcheaza cu capul din 6 metri! Poli Timisoara termina meciul in genunchi. Ultima faza a meciului a adus si prima infrangere a timisorenilor in acest sezon in Liga II.

Meciul s-a incheiat, Luceafarul Oradea – Poli Timisoara 1-0!