Lovitura pe Stiinta! ASU Poli Timisoara invinge liderul din liga secunda

TIMISOARA. Ambitie si determinare in fata liderului. La fix 4 ani de cand a luat fiinta brigada „Baietii in ghete”, adica o „aripa” a galeriei formata din jucatori activi si fosti jucatori ai echipei, ASU Poli a reusit cel mai bun rezultat de cand se afla in liga secunda.

Alb-violetii au trecut in aceasta dupa-masa, pe propriul teren, de liderul incontestabil al campionatului, Juventus Bucuresti, echipa ce pana la ora acestui joc, a pierdut o singura partida, chiar intalnirea anterioară, disputata acasa cu UTA Batrana Doamna.

Trebuie spuns insa ca oaspetii au jucat ca nimeni altii pe Stiinta, dominand, dar alb-violetii au evoluat cu o ambitie care trebuie arata insa la fiecare joc.

Inceputul partidei a fost exploziv, cu doua goluri in 10 minute. Madalin Stancu a profitat de o greseala defensiva deschizand scorul, dar oaspetii au replicat imediat prin golul golgheterului Chipirliu. Pana la pauza, ambele echipe mai puteau marca, dar tabela indica la intrarea la vestiare, 1-1.

In minutul 55, dupa un aut al lui Motreanu, Blanaru da lovitura si inscrie pentru 2-1. Elevii lui Sorin Brindescu tin apoi de rezultat, iar Chipirliu nu se mai poate lipi de gol, astfel ca Politehnica invinge Juventus cu 2-1 si razbuna cel mai drastic esec suferit in campionat, 0-5, in tur.

In runda viitoare, ASU Poli joaca in deplasare impotriva Olimpiei Satu Mare.

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Mera (c), Bilia, Taub, Nicolescu, Stancu, Teut, Ungureanu (Telescu 66), Vucea (Birau 56) – Blanaru (90, Galan). Antrenor: Sorin Brindescu

Juventus: Stoian – Beta, Morariu, Neag, Cazan (Mares 65), Barbulescu (c), Stefan, Calintaru, Bustea (Hurdubei 71), Buhaescu (Ilin 82) – Chipirliu. Antrenor: Daniel Oprita

1. Felicitari ASU! Oare cand se va trezi Robu si camarila politica nesimtita pentru a face O SINGURA ECHIPA a Timisoarei in Liga 1? POLI TIMISOARA,furia alb-violet ar speria prin putere,public si valoare toate ciurucurile care reperezinta acum -CU RUSINE,DEMAGOCIE si CORUPTIE!_fotbalul romanesc!!!