Leii s-au dovedit prea ‘Strong’ pentru Dinamo. Victorie mare a Timisoarei la Bucuresti

TIMISOARA. Meci de infarct in Liga Nationala de baschet masculin. Dinamo a intalnit SCM Timisoara in cel mai spectaculos meci al etapei a treia. Cu putin timp inainte de final, bucurestenii aveau 11 puncte, insa banatenii nu s-au dat batuti, au egalat si au trimis meciul in prelungiri. Cu Darrion Strong magic, Timisoara s-a impus cu 87-83.

Elevii lui Dragan Petricevic au plecat bine in meci, 6-2, 14-7 si 21-12 la prima sirena. Dar exact ca in meciul cu Pitestiul, au urmat in sfertul 2 momente slabe, cu multe greseli si ratari. Dinamo a profitat si a intrat la vestiare cu 37-34.

Echipa banateana a revenit mai motivata de la vestiare, a preluat conducerea, 48-44, dar nu a reusit sa ramana in fata, Dinamo intrand in ultimul sfert cu avans de doua posesii, 55-51. Gazdele s-au desprins, 61-54 si 68-57 si meciul parea jucat. Darrion Strong a sunat destepatarea si a tras echipa dupa el. Gazdele mai aveau doar un punct pe ultimul minut, 70-69 si dupa un final teribil s-a terminat 72-72. A urmat repriza de prelungiri. Din nou faze de infarct cu ambele echipe la conducere. Timisoara a fost mai lucida, iar Strong si-a condus echipa spre o victorie care va ramane mult timp in memoria suporterilor, dar si a jucatorilor.

Conducatorul de joc al timisorenilor a incheait partida cu 34 de puncte si 6 pase decisive. Alex Olah a reusit una din cele mai bune evolutii ale sale la club, 19 puncte cu 12 recuperari, iar Adam Mirkovic a contribuit cu 17 puncte. De la gazde s-au remarcat Robert Korita cu 23 de puncte si Nenad Miljenovic, 22 puncte.