‘Leii’ raman fara victorie in deplasare si dupa meciul cu CSU Ploiesti. BC Timisoara a pierdut, 79-89, in fata campioanei en-titre

Daca in tur, alb-violetii s-au impus cu 103-91 in fata campionilor, elevii lui  Srdjan Jovanovic nu au reusit sa mai repete figura si in meciul disputat vineri, la Sala Sporturilor din Brazi.
BC Timisoara a condus cu 26-17 in minutul 9, dar pana la finele primului sfert, avantajul banatenilor s-a redus la doar 2 puncte(26-24). CSU Ploiesti a reusit un partial de 10-0, a trecut la timona in minutul 13(29-26) si apoi a condus cu 31-26.
„Leii” au egalat, insa, dupa 5 puncte marcate de Jovanovic(31-31) si au trecut din nou la conducere(35-38), dar pentru scurt timp, pauza gasindu-i in avantaj pe campionii en-titre(48-41).
Desi in sfertul trei au mai trecut in doua randuri la conducere(59-60) si (61-62), elevii lui Srdjan Jovanovic nu au avut puterea sa se mentina la timona. Ploiestiul a avut doua puncte avans cu zece minute inainte de finalul jocului(69-67), iar pana in minutul 39 s-a distantat la 15 puncte(88-73), pentru ca in final sa se impuna cu 89-79.
Cei mai buni marcatori ai timisorenilor au fost Downey si Jovanovic, cu 23 puncte, urmati de Sarovic, cu 11 puncte. De la Ploiesti s-au remarcat Burlacu, cu 20 de puncte si 8 recuperari si Tica, 20 de puncte si 6 recuperari.