‘Leii’ incep anul cu stangul. Alb-violetii au cedat in meciul tur din sferturile Cupei Romaniei, la Oradea

BC Timisoara a sustinut miercuri seara primul meci oficial din 2014. Jocul din Cupa Romaniei disputat de trupa lui Dragan Petricevici in deplasare, in fata celor de la CSM Oradea a insemnat si prima infrangere pentru banateni.
 Gazdele s-au instalat la timona inca din startul jocului si in minutul 6 aveau zece puncte avans(17-7), iar la finele primelor zece minute au condus cu 26-18.
Trupa lui Petrcevici a inceput insa bine sfertul al doilea si in mai putin de patru minute s-au apropiat la doar 2 lungimi (35-33), beneficiind si de trei ‘trite’ consecutive reusite de Conley, Jovanovic si Fenn, iar in minutul 18, ‘leii’ au trecut pentru prima oara la conducere(39-40).
Oradea a reusit totusi sa iasa cu avantaj la pauza( 47-45), iar pana la jumatatea celui de-al treilea sfert s-a distantat la 13 puncte(60-47).
Alb-violetii au redus din nou ecartul si au ajuns la 3 puncte in spatele oradenilor(71-68) pe debutul ultimului sfert, dar au urmat o serie de 8 puncte consecutive ale gazdelor care au dus scorul la 79-68, iar apoi gruparea timisoreana l-a pierdut si pe Vasajevic(cu cinci greseli persoale), iar bihoreanii s-a distantat la 20 de puncte(96-76, min.38), impunandu-se in final cu 98-82.
Pentru timisoreni, cel mai bun marcator a fost Jovanovic, cu 24 de puncte, urmat de Conley(18 puncte, 6 recuperari), Dragos Andrei(14 puncte) si Vasojevic(10 puncte). Pentru CSM Oradea cele mai multe puncte le-a marcat Subotic(23).
Meciul retur din sferturile Cupei se va disputa pe 12 ianuarie, la Timisoara.