Leii fac un pas mare inapoi. Timisoara pierde surprinzator acasa cu Phoenix Galati

TIMISOARA. Surpriza neplacuta oferita de „Leii din Banat”, in ultimul meci jucat acasa pe teren propriu – sezon regulat, si in antepenultima runda inainte de faza a II-a a Ligii Nationale. Dupa 5 victorii consecutive a urmat si o infrangere dureroasa, in fata unui adversar dificil, dar accesibil.

Astfel, Phoenix Galati a invins pe BC SCM Timisoara la o diferenta de 6 puncte pe parchetul Salii Constantin Jude. A fost 79-73 (23-20, 19-21, 15-19, 22-13), dupa un meci echilibrat, dar decis la inceputul ultimului sfert, cand oaspetii s-au distantat.

Prima perioada a fost echilibrata. „Leii” au avut 10-7, dar s-au trezit condusi cu 10-17, ca sirena sa sune la 20-23. Elevii lui Tudor Costescu au inceput cursa de urmarire, dar nu au reusit sa treaca in fata, doar sa egaleze la 35 si sa vina la un punct in spate la pauza mare, 41-42. La revenirea de la vestiare, violetii au trecut in avantaj, pe care l-au avut minute bune, iar la 58-51 totul parea ca a intrat sub o stare de normalitate. La inceputul ultimului sfert, gazdele inca aveau avans, 60-57, dar oaspetii au reusit in primele 100 de secunde din perioada decisiva un partial de 7-0 si nu au mai pierdut conducerea. Galatiul s-a dus si la +12, 74-62 si a tinut de avantaj in ciuda unui forcing tarziu al gazdelor.

Esec timisorean venit si la capatul unui meci in care „leii” au ratat destul de mult si au pierdut mingi usoare, care in cele din urma au facut diferenta. BC SCM ramane pe locul 3 in Liga Nationala, dar mai are de disputat doua meciuri extrem de grele, in deplasare, la Craiova si pe terenul campioanei, UBT Cluj.

De la invingatori s-au remarcat: Phillip de Shon Miller cu 21 puncte (4×3) si 4 pase decisive, Jarvis Lorenzo Threatt cu 17 puncte, 4 recuperari si 10 pase decisive si William Joseph Artino cu 14 puncte, 8 recuperari.

De la invinsi, Mladen Jeremic a totalizat 21 puncte (2×3), 6 recuperari si 3 pase decisive, iar Jordan Burdgess a contribuit cu 16 puncte (1×3), 6 recuperari si 4 pase decisive.

In runda viitoare, BC SCM Timisoara va evolua in deplasare impotriva lui SCM Craiova.