Leii din Banat scapa de retrogradare. Victorie in prelungiri pentru baschetbalistii Timisoarei

TIMISOARA. Meci echilibrat si spectacol in meciul 4 din play-out-ul Ligii Nationale de baschet masculin, intre SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara si Petrolul Ploiesti.

Baschetbalistii ploiesteni au inceput tare intalnirea a doua din propria sala si s-au impus la 7 puncte diferenta, insa pana la pauza timisorenii au revenit si au trecut in avantaj pe tabela, 40-41. Banatenii s-au desprins la 5 puncte pana la finalul actului al treilea. Ultimul sfert al intalnirii a fost unul foarte disputat, iar la jumatate reprizei, gazdele au preluat conducerea. In cele din urma s-a incheiat 75 – 75, iar meciul a intrat in prelungiri.

La jumatatea reprizei de prelungiri, timisorenii au preluat din nou conducerea cu 79-80, dar gazdele au revenit rapid. Cu 1:24 ramase de jucat, Timisoara a egalat la 83. Finalul a fost unul tensionat, cu o echipa a Timisoarei mai sigura pe ea. Cu 16 secunde ramase, Mitrovic a transformat o aruncare de 2 puncte, iar scorul a devenit 85-87. Ploiestiul a avut ultimul atac, mingea a ajuns la Brkic, dar acesta a ratat aruncarea de 2 puncte, iar victoria a revenit Timisoarei, care a scapat astfel de grijile retrogradarii.

Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Kesar, cu 24 de puncte, urmat de Mitrovic, cu 20 si Gajic, cu 10. Celelalte puncte au fost semnate de Grayson – 8, Mirkovic – 7, Petrescu – 6, Nasturescu – 6, Lazar – 6.