Leii din Banat au pierdut pe final de joc la Cluj-Napoca. Fiasco pentru BC Timisoara!

Esec dureros la capatul unui meci in care se putea obtine mai mult. BC Timisoara a alternat momentele bune cu cele neinspirate la Cluj, in fata echipei de pe locul 3, UBT, si a jucat la nivel ridicat doar in sfertul 4, a fost insa prea tarziu (73-79).

Inceputul a fost slab de ambele parti, in trei minute marcandu-se un singur cos, apoi echipele au trecut alternativ la timona partidei. Banateanii au avut 13-10, dar seria de greseli copilaresti si ratari inexplicabile au facut ca amfitrionii sa termine in avantaj primul sfert, 23-19. Nici in urmatoarele 10 minute, banatenii nu au jucat mai bine, combinand momentele foarte bune, cu cele slabe de jos, si cum acestea din urma au fost mai multe, ardelenii au intrat la pauza mare cu un avantaj de +11, 48-37.

Tot gazdele au fost mai motivate si la revenirea de la cabine, astfel ca pe nesimtite s-a ajuns la 56-41, doar spre finele sfertului, „Leii” facandu-si simtita prezenta, 65-55. Sfertul 4 este insa inceput perfect de elevii lui Dragan Petricevic, care au un partial de 9-0 si vin la un punct in spatele echipei clujene, 64-65, asfel ca ultimele 5 minute se anuntau foarte echilibrate. Gazdele s-au mai dus o data la 5 puncte, 71-66, dar banatenii au revenit la 73-73 cu 68 de secunde inainte de ultima sirena. O greseala usoara in aparare si o minge facuta cadou echipei gazda de catre arbitri, a facut ca victoria sa ramana in Ardeal, 79-73. Esec dureros pentru BCT, care trebuie spus, nu a facut un meci grozav, cu exceptia ultimului sfert avand multe posesii pierdute (19) si multe aruncari deschise ratate. Nu s-a stat bine nici la recuperari (32-43), dar cu toate acesta, alb-violetii puteau obtine o victorie care era importanta in lupta pentru locul 3 la finele sezonului regulat.

Jovanovic a fost cel mai bun marcator al Timisoarei, cu 16 puncte, el mai avand 8 pase decisive, dar si 5 mingi pierdute. Pilcevic a pus pe tabela 14 puncte, iar Perisic 12, insa cu multe ratari din pozitii bune. Turner de la Cluj a reusit 15 puncte, urmat de Millage 13 si Lalovic, 11.

BC Timisoara are un nou meci foarte greu, in weekend la Ploiesti. Cu echipa prahoveana, echipa banateana se va duela in aceasta luna si in dubla mansa in sferturile Cupei Romaniei.