‘Leii’ au castigat Cupa Timisoara! Alb-violetii au invins in finala turneului echipa bulgara Balkan Botevgrad

Alb-violetii au sustinut vineri si sambata primele doua meciuri in fata timisorenilor, in noua formula, ambele partide disputate la Sala Contantin Jude fiind castigate de echipa lui Tudor Costescu.
Dupa ce au invins in primul joc, 86-80 pe Vojvodina Novi Sad, alb-violetii au jucat finala mare a turneului contra bulgarilor de la Balkan Botevgrad si s-au impus cu 81-76(24-20, 21-16, 21-21, 15-19).
„Leii” au aratat o prestatie mai buna decat in meciul de vineri. Dupa un prim sfert mai echilibrat, incheiat de BC Timisoara cu 4 pucte avans(24-20), gruparea banateana s-a distantat in sfertul al doilea la 12 puncte(43-31, in minutul 18), iar in sfertul trei, elevii lui Tudor Costescu au avut chiar si 14 puncte avans(62-48, min.27). Pe finalul partidei, insa timisorenii au inceput sa cedeze teren si le-au permis oaspetilor sa revina si chiar sa treaca la conducere (70-71, min.37). Totusi Jovanovici si compania au aratat ca stiu sa gestioneze situatia si s-au impus in final(81-76), adjudecandu-si trofeul Cupa Timisoara.
” Pentru primele 37 de minute pot spune ca sunt mai multumit de joc decat in meciul de vineri, am avut o cadere explicabila, de altfel pe final, au fost doua meciuri in doua zile. De aceea am si dorit sa jucam turnee de doua zile si nu de trei, pentru ca, daca mai era o zi probabil ca in urmatorul meci nu am fi putut sa mai intelegem nimic din ce se intampla pe teren din cauza oboselii. Per ansamblu, cel putin ofensiv, avand in vedere randamentul si la aruncari de la disptanta eu zic ca ne-am descurcat mai bine decat in meciul cu Vojvodina, continuam sa avem unele probleme in aparare, dar totusi astazi am reusit sa ne completam si sa ne ajutam mai mult. Tot pe fond de oboseala au aparut si greseli inerente, dar oricum a fost un joc mai mult, ne-am legat mai bine, am facut efort uneori maximal. Si faptul ca am reusit sa castigam turneul este si un plus de moral, s-a vazut ca partea psihologica conteaza, sa castigi doua meciuri acasa e important, chiar si daca sunt disputate inainte de inceperea campionatului”, a spus Tudor Costescu.
Cel mai bun marcator pentru BC Timisoara a fost Vladimir Panici, cel care a fost pus in postura de a evolua sambata impotriva fostei sale echipe, Balkan Botevgrad. Panic a reusit 18 puncte, 5 recuperari si 3 pase decisive, fiind urmat pe lista marcatorilor de Jovanovic cu 14 puncte 6 asisst-uri si 3 recuperari, Lee Ingram, 14 puncte, Radulovic, 11 puncte si 10 recuperari, Volkus, 11 puncte si 4 pase decisive. Au mai inscris Johnson-7 puncte, Toth-4 si Lapuste-2
De la bulgari s-a remarcat Pavel Marinov, cu 22 de puncte, 9 recuperari si 2 pase decisive.
In finala mica a turneului, Borac Cacak a trecut de Vojvodina cu 72-68.