Lei forte! SCM Timisoara bate si Clujul dupa un final senzational

TIMISOARA. Prim-divizionara de baschet SCM Timisoara continua sa uimeasca in Top 6! Dupa un meci pe care l-a controlat, banatenii s-au vazut condusi pe final cu doua puncte in fata favoritei UBT Cluj, dar au avut puterea sa rezolve partida, 80-78 si Leii din Banat au trei victorii din trei posibile in Grupa Rosie.

CITESTE SI: Ce faci cand viata unui copil atarna de o picatura de sange? Donezi din tot sufletul. Esti asteptat sa fii eroul micutilor bolnavi de cancer din Timisoara

SCM a marcat primul si ultimul cos din acest joc, iar asta a fost decisiv in economia partidei. Chiar daca au ratat multe aruncari simple de la semidistanta, banatenii au recuperat la trite, punctul lor forte din ultimul timp. SCM a controlat primul sfert, 26-20, iar la pauza mare avea un avantaj de 5 lungimi. Banatenii au continuat sa joace bine si au ajuns la un ecart maxim de 15 puncte, dar au pacatuit pe final, cand Clujul a revenit atunci cand nimeni nu se mai astepta. Ardelenii au condus in ultimul minut pentru prima data, dar ar fi fost nedrept sa se impuna. Timisorenii au reusit o trita, apoi o libera pentru a stabili scorul final, 80-78.

Gazdele au fost superioare la recuperari, 40-37 si pase decisive, 19-18, dar au avut mai multe posesii pierdute, 15-18, in timp ce banca ardeleana a fost mult mai buna, 12-28, dar spiritul de echipa al gazdelor a triumfat meritat in cele din urma.

Brown a reusit 18 puncte pentru amifitrioni, dar omul intalnirii a fost Vukosavjlevic cu 17 puncte si 14 recuperari. Stojadinovic a contribuit si el cu 17 puncte si 6 recuperari, iar tanarul Diculescu a avut 11 puncte, 4 recuperari si 5 pase decisive. De la oaspeti, Dykes a avut 16 puncte si 9 recuperari.

SCM are 3 din 3 in Top 6 si inca doua jocuri din turul Grupei Rosii, cu Craiova si Pitesti.