
TIMIȘOARA. La scurt timp după uciderea lui Alin Mario Berinde, în Cenei, județul Timiș, în spațiul online a apărut o petiție intitulată ”Adoptarea Legii Mario”, prin care oamenii cer modificarea Codului penal în cazul infracțiunilor grave comise de minori.
Petiția a fost publicată pe platforma Petitieonline.com și a fost inițiată de Lavinia Bichler, în calitate de persoană fizică. Demersul nu reprezintă un proiect de lege și nu aparține vreunei instituții publice, fiind un apel civic adresat Parlamentului României, Ministerului Justiției și Avocatului Poporului.
Potrivit informațiilor publice, denumirea „Legea Mario” este legată de cazul adolescentului Alin Mario Berinde, în vârstă de 15 ani, ucis cu toporul și un cuțit, în județul Timiș. Băiatul fusese dat dispărut de familie după ce plecase de acasă cu trotineta și nu s-a mai întors. Trupul său a fost descoperit îngropat în curtea unei case din localitatea Cenei, județul Timiș.
În acest caz, doi adolescenți de 15 ani au fost arestați preventiv, iar un alt minor de 13 ani, care a participat la săvârșirea faptei, nu răspunde penal, potrivit legislației în vigoare.
Cazul a stârnit reacții puternice și a readus în discuție tema răspunderii penale a minorilor în situații de violență extremă, pe acest fond fiind inițiată petiția denumită simbolic „Legea Mario”.
Petiția poate fi semnată AICI!
Unchiul lui Mario: Sper să semneze cât mai multă lume și să fie schimbată legea!
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected], pe FB sau pe contul nostru de Instagram!
Pareri
Derbedeul.de 13 ani,trebuie internat intr un centru de reeducare pana va împlini.varsta când va răspunde de crima!nu se poate lasa in libertate acest psihopat!el este în continuare un pericol pentru societate!și da,schimbata legea!coborât vârstă criminalilor.daca,fac asemenea fapte!
Ar trebui internat într-un centru de reeducare, dar se pare că legislația actuală nu prevede asta. De aceea e acasă. Dar și dacă ar fi internat nu va răspunde când devine major. Se poate schimba legislația, dar de acum înainte, nu se poate aplica o lege retroactiv. Deci ăsta cam pare scăpat.
Acest copil trebuie sa răspundă pentru fapta lui . Nu exista sa se întoarcă înapoi la scoala de parcă nu s.ar fi întâmplat nimic.
Lasă că nu trebuie nici o lege Mario. Aia o fost reglare de conturi. Mario să fie mai educat și ăia care i-au venit de hac, de asemenea. Nu facem legi pentru fiecare mort din țara asta
Semnez pentru ca nu trebuiea sa lase criminali liberi dacă criminal are 13 ani trebuiea dus la școală de corecție și părinți puși la răspundere
Sunt de acord cu dumneavoastră însă atunci în aceiași petiție ar trebui și găsite moduri mai dure de sancționare a celor care fac bullying așa ca și victima și atunci nu ar mai trebui modificată legea ca să tragi la răspundere un copil de 13 ani deoarece nu se mai ajunge acolo. Și da, ar trebui într-o școală de corecție cu el o bună vreme, nu lăsat liber. Dar e la latitudinea celor de la psihiatrie și asta este deja cuprins în lege. Așadar petiția este fix degeaba!
Trebuie făcut ceva . Sa fim in siguranță nu putem
Sa fim indiferenți cu închisoare ce dacă e minor
Când a ucis un copil nevinovat nu a fost minor
Trebuie schimbată legea urgent
Semnez Legea Mario la pușcărie cu ei care sunt vinovați
Să răspundă ca orice criminal!
se prevede existenta discernamantului pentru a aplica pedepse minorului.
Ce NU e bun in petitie:
Nu tine cont ca o pedeapsa are mai multe roluri: retributiv, preventiv (general și special), educativ și de reintegrare sociala.
In loc (sau pe langa ele) de petitii online, cetatenii sa faca bine sa mai treaca pe la cabinetul parlamentarului pe care l-au votat, poate il conving sa ii reprezinte saca tot l-au votat.
Îmi place cum gândiți! Tot respectul!
Semnat
Trebuie făcut ceva . Sa fim in siguranță nu putem
Sa fim indiferenți cu închisoare ce dacă e minor
Când a ucis un copil nevinovat nu a fost minor
Da schimbata legea coborât legea criminalilor, daca fac asemenea fapte.
La pușcărie cu iel și ce dacă are 13 ani al lăsați liber să mai omoară și pe alți
Haideți să facem ceva vom ajunge să ne fie frică să mai lăsăm copii afara. Să se facă dreptate criminalului dacă iera în America iera condamnat pe viață
Nu contează că ucigașul are 13 ani , trebuie să răspundă pentru fapta comisa .Urgent trebuie să fie dus la o școală de corecție, apoi când împlinește vârsta și poate răspunde penal pentru crimă să fie incarcerat la închisoare….pe viață .Este STRIGĂTOR LA CER ca acest criminal să fie lăsat în libertate .Este REVOLTĂTOR …să fie schimbată legea ca și minorii indiferent de vârstă să răspundă pentru faptele comise.
Trebuie schimbata legea, băiatul care a ucis trebuie pedepsit
semnata legea trebuie schimbata urgent a omorat un copil nevinovat ,
La pușcărie e criminal
Trebuie luate masuri aspre de la buling incepand pana la asa o grafa fapta. Daca se prevenii decand e un buling acel copil problemayic poate sa i se reabiliteze intr un centru mai bjbe decat sa ajunga ls inchisiare.
Personal mai mult insttuit si mers prin scoli pentru ai ajuta
Legea lu’ pește prăjit! Nu trebuie nici o lege. Nu facem legi pentru fiecare mort. Era un derbedeu care și-a găsit nașii. Trebuia să fie mai educat atât el cât și cei care i-au pus capac. Dar dacă părinții nu sunt educați, și copiii sunt la fel.
Legea trebuie schimbata.
Pedeapsă pe viață este un criminal,
justiție de rahat, corupți
Angrozitor ce se antampa nu contează ce vârstă are să-l anchida an pușcărie nu mai merită libertate
Dacă nu se schimba legea posibil să mai fie astfel de cazuri pentru că ei ce zic : a pai nu îmi face nimic la 13 ani dacă îl omor pe cutărescu… Și sunt destui copii problema care se mai și drogheaza și se pot întâmpla multe altele..
Legea trebuie schimbată
Fenol.
Trebuie schimbat ceva în aceste legi strâmbe