Lectie de rugby cu public. Timisoara a invins categoric CSM Bucuresti

TIMISOARA. Atitudine si joc de campioni. Timisoara Saracens a redebutat in Superliga in aceasta sambata de primavara cu un joc greu, impotriva lui CSM Bucuresti, o echipa foarte potent financiar, care doar in aceasta iarna a luat trei jucatori din Banat. Nici gazdele nu au stat cu mainile in san si au adus cativa jucatori de mare experienta care au intrat perfect in angrenajul echipei. Saracens – CSM insemna un derby din toate punctele de vedere, insa pe teren lucrurile au stat mai usor pentru campioni.

Chiar daca oaspetii au deschis scorul, Timisoara a controlat ostilitatile clar in prima parte, si chiar in momentele in care parea ca bucurestenii detin controlul, atunci banatenii si-au aratat forta, contraatacand periculos.

Partea secunda a fost dominata si mai clar de banateni. Gramadarii gazdelor au distrus linia 1 a oaspetilor, iar treisferturile au facut spectacol si au aratat adevarata forta a campionilor!

Evolutia scorului

Minutul 2: Vali Calafeteanu transforma o penalitate, 0-3
Minutul 5: Eseu Eugen Capatana dupa un mol de margine, 5-3. Jack Umaga transforma, 7-3
Minutul 12: Eseu Marian Drenceanu, tot dupa un mol de margine, 10-3. Jack Umaga transforma, 14-3
Minutul 19: Daniel Faasen profita de o gafa enorma in defensiva banatenilor si reuseste eseul, 14-8. Vali Calafeteanu transforma, 14-10
Minutul 32: Henry Seniloli culca balonul in terenul de tinta advers, dupa o actiune superba a gazdelor, plecata de la mijlocul terenului, 19-10. Umaga rateaza cele doua puncte aditionale.
Minutul 40: Michael Stewart inscrie un eseu, dupa o faza cursiva de atac, 24-10. Umaga transforma pentru 26-10, la pauza.
–––––––
Minutul 56: Actiune devastatoare a banatenilor si eseu Seniloli, 31-10. Umaga trabsforma din pozitie foarte grea, 33-10.
Minutul 60: Faza de manual pe treisferturi si Jack Umaga reuseste si el un eseu, la colt, pe care nu il transforma, 38-10.
Minutul 64: Inca o actiune impecabila a Timisoarei, finalizata cu eseul lui Lotter Pretorius, 45-10. Umaga transforma pentru 47-10.
Minutul 76: Faasen reduce din diferenţă cu un eseu uşor la centru, pe care îl şi transformă, 45-17.

Timisoara Saracens: Aholelei, Capatana, Pungea, Poparlan, Drenceanu, Doyle, Lazar, Stewart, Seniloli, Umaga, Tangimana, Sefanaia, Popa, Zaharia, Hunt. Rezerve: Radoi, Maris, Halalilo, Muresan, Pretorius, Simionescu, Gorcioaia, Morrison.