La un pas de o mare victorie violeta. ASU Politehnica Timisoara, egala liderului ligii secunde, Academica Clinceni

Un meci foarte important pentru ambele combatante care s-au intalnit astazi in inima Timisoarei, pe stadionul Stiinta, ASU Politehnica si Academica Clinceni. Gazdele erau obligate la un rezultat pozitiv pentru a ramane la distanta de locurile retrogradabile, in timp ce oaspetii aveau nevoie de puncte pentru a ramane pe primul loc. A iesit un meci incins, cu o lupta surda si cu un scor care a alternat cand de o parte, cand de cealalta.

Oaspetii au marcat primii prin Adrian Sut, dupa un sfert de ora de joc, insa banatenii au reusit sa se redreseze si au egalat prin Octavian Ursu, dupa o actiune de joc superba chiar inainte de pauza, 1-1. Dupa revenirea de la vestiare, acelasi Ursu a punctat de la marginea careului mic, 2-1, minutul 51. Oaspetii au fortat egalarea, iar portarul de 15 ani Borbei a facut minuni in poarta violetilor. Pana la urma salvarea vizitatorilor a venit din gheata lui Mihalcea, care a sutat ca un lunetist de la 20 de metri in minutul 92. 2-2 scor final, intr-un joc in care banatenii puteau obtine o victorie imensa care avea si darul de a linisti definitiv lucrurile. Cu punctul obtinut, Clinceniul ramane prima in liga secunda.

In runda viitoare, elevii lui Petreuescu au un nou meci greu, in Ilfov contra Snagovului, echipa ce mai spera la locul 3.

ASU Politehnica: Bordei – Motreanu, Scutaru, Mera (cpt.), Chereches – Coada, A. Ignea – Manea, M. Ene (Schieb 81′), Bedea (Vidrasan 66′) – Ursu (Cr. Ene 61′)
Antrenor: Cosmin Petruescu

Clinceni: Valceanu – Gaina (Paturca 69′), Rauta, Patriche (cpt.), Dobrescu – Bg. Barbu, Sut – Cr. Dumitru (Nicola 61′), Olariu, R. Ion (Vl. Mihalcea 61′) – Buziuc
Antrenor: Ilie Poenaru